MENU

NEZÁVISLÝ 

ODBOROVÝ SVAZ

POLICIE ČR

Solidarita

T-MOBILE – výhodné tarify pro členy a veterány NOS PČR
T-MOBILE – výhodné tarify pro členy a veterány NOS PČR
Multikino Cinestar
Multikino Cinestar
DELLINGER – nože, katany i meče
DELLINGER – nože, katany i meče
Poděkování NOS PČR za pomoc
Poděkování NOS PČR za pomoc
Vindicia – odškodnění
Vindicia – odškodnění
Sleva na právní služby AK Kopřiva
Sleva na právní služby AK Kopřiva
Palivová karta SHELL
Palivová karta SHELL
Allianz pojišťovna – slevy na pojistkách
Allianz pojišťovna – slevy na pojistkách
Alza
Alza
Alza
Alza
CYRRUS – specialisté na směnu měn a zahraniční platby
CYRRUS – specialisté na směnu měn a zahraniční platby
Telly – digitální televize
Telly – digitální televize
Zelená cesta pro veterány NOS PČR ve Vojenské nemocnici Brno
Zelená cesta pro veterány NOS PČR ve Vojenské nemocnici Brno
T-MOBILE – výhodné tarify pro členy a veterány NOS PČR
T-MOBILE – výhodné tarify pro členy a veterány NOS PČR
Sleva na pojistném od Kooperativy prostřednictvím společnosti SATUM
Sleva na pojistném od Kooperativy prostřednictvím společnosti SATUM
Poděkování NOS PČR za pomoc
Poděkování NOS PČR za pomoc
S-POWER – fotovoltaika
S-POWER – fotovoltaika
sirius – financování bydlení od A do Z
sirius – financování bydlení od A do Z
InvestBay – výhodné investice již od 2.500 Kč
InvestBay – výhodné investice již od 2.500 Kč
KaLuMi – PRVNÍ ČESKÁ ENERGIE
KaLuMi – PRVNÍ ČESKÁ ENERGIE
Sleva na právní služby AK Kopřiva
Sleva na právní služby AK Kopřiva
sirius – zhodnocení úspor a příprava na penzi
sirius – zhodnocení úspor a příprava na penzi
Multikino Cinestar
Multikino Cinestar
Palivová karta SHELL
Palivová karta SHELL
DELLINGER – nože, katany i meče
DELLINGER – nože, katany i meče
Vindicia – odškodnění
Vindicia – odškodnění
Forest park hotel
Forest park hotel
Dobré Pneu.cz
Dobré Pneu.cz
České dráhy – IN KARTA
České dráhy – IN KARTA
IZOMAT stavebniny
IZOMAT stavebniny
SATUM – pojistky šité na míru
SATUM – pojistky šité na míru
ZP MV ČR – poukaz pro veterány
ZP MV ČR – poukaz pro veterány
Xella – stavebniny
Xella – stavebniny
Aquapalace Praha
Aquapalace Praha
Pneumatiky.cz
Pneumatiky.cz
Allianz pojišťovna – slevy na pojistkách
Allianz pojišťovna – slevy na pojistkách
Datart
Datart
Zdravotní služby Nemocnice Na Františku
Zdravotní služby Nemocnice Na Františku
Zcestovala.cz – dovolená se slevou
Zcestovala.cz – dovolená se slevou
Krmivo Platinum
Krmivo Platinum
Allianz – speciální nabídka porovnání smluv
Allianz – speciální nabídka porovnání smluv
KaLuMi-Yello
KaLuMi-Yello

Předmětem jednání svazového výboru pro policii a předsedů základních organizací svazu, které se uskutečnilo prostřednictvím Teamsu minulé úterý, byly mimo jiné služební a pracovní záležitosti spojené s epidemií, mezi které neoddělitelně patří také odměňování příslušníků a zaměstnanců. Bylo konstatováno, že by si za svoje nasazení zasloužili policisté a občanští zaměstnanci mimořádnou finanční odměnu. 

 

 

Zde je potřeba připomenout, že epidemie se policistům nevyhýbá, ba naopak jsou policisté v první linii možné nákazy, což má své důsledky nejen na jejich zdraví, ale sekundárně také na rozvržení služeb a zajištění plnění nejen běžných, ale i mimořádných úkolů při zajišťování dohledu na dodržování vládních nařízení, jako jsou například kontroly oprávnění pohybu osob mezi okresy.  

 

Je pak v důsledku uvedeného zřejmé, že výkon služby je zatěžován jak narůstajícími potřebami plnění mimořádných úkolů, tak i nedostatkem policistů, ať již z důvodu jejich nemoci, karantény či opatření k ochraně jejich zdraví. Větší potřeby samozřejmě lze vyřešit službou přesčas, což si vynucuje méně času na odpočinek a regeneraci, včetně nutného omezení čerpání dovolených a případně i ozdravných pobytů.  

 

Jistě mnohé v tuto chvíli napadne, že hlídkující policisté byli posíleni o vojáky Armády ČR, takže by se mohlo zdát, že byl nedostatek policistů vyřešen. Jak také vyplynulo ze zmíněného jednání výboru a předsedů základních organizací je nasazení vojska jistě chvályhodná snaha, avšak zatížení policistů zcela vyřešit už z podstaty nemůže, protože nelze říci, že avizovaný počet vojáků nahradí v danou chvíli stejný počet potřebných policistů. 

 

Nasazení prezentovaného množství příslušníků armády je potřeba vnímat v reálném kontextu policejní služby, jejích potřeb, možností a dalších souvisejících aspektů. Lze sice vyřešit nově vzniklé problémy, například potřeba sladění služeb policistů a vojáků, aby nedošlo k narušení policejních opatření proti nákaze mezi jednotlivými skupinami policistů, avšak nadále zůstává skutečností, že fyzická přítomnost příslušníka či příslušníků armády je vždy vázána na fyzickou přítomnost policisty a je asi zbytečné připomínat, že policie nemůže rezignovat na jí vyhrazené činnosti a přestat přijímat a prověřovat oznámení, vyšetřovat a odhalovat trestnou činnost, vyjíždět k případům a plnit řadu dalších úkolů, které nelze delegovat. 

 

Konstatujeme-li, že mimořádný stav i nadále vyžaduje mimořádné nasazení policistů, pak je potřeba se vrátit k otázce adekvátní odměny za jejich službu zvlášť, když tento stav již trvá řadu měsíců, jeho konec je nadále v nedohlednu a mimořádných úkolů stále přibývá. Nelze nezmínit veliké množství policistů, kteří pomáhají hygieně s trasováním, policisty pomáhající v očkovacích centrech a dalšíNehledě na množství policistů zapojených do opatření související se současnými demonstracemi. 

 

Z tohoto pohledu byla na svazovém jednání konstatována skutečnost, že v loňském roce byla prováděna finanční kompenzace policistům formou odměn z k tomu mimořádně vyčleněnému objemu finančních prostředků, který schválila vláda již v dubnu, tedy o málo více než měsíc poté, co byly 1. března 2020 zaznamenány v ČR první tři případy nákazy Covid-19. 

 

Oproti tomu letos, kdy se od loňského podzimu zavedla opatřeníneustále zpřísňovaná dodnes, a kdy se onemocnění neporovnatelně rozšířilo a s tím i počet policistů nemocných či v karanténě, vláda žádné prohlášení o navýšení finančních prostředků na mimořádné odměny nevydala. Protože již marně uplynulo první čtvrtletí, kdy místní a centrální představitelé policejního odborového svazu schválení takovýchto mzdových prostředků trpělivě očekávali, vnímá to svaz jako velice negativní signál vůči policistům i všem, kteří pomáhají společnosti se zvládnutím pandemie. 

 

Proto předseda svazu Tomáš Machovič inicioval jednání, na kterém informoval policejního prezidenta o nespokojenosti příslušníků s ohodnocením spojeném s plněním úkolů v rámci opatření COVID – 19, kdy příslušníci napříč všemi články policie plní nejen své dlouhodobé úkoly vyplívající z náplně práce dané funkce, ale i úkoly spojené s opatřením COVID-19 společně s vojáky a celníky. Úkoly jsou plněny v náročném období i s případným možným ohrožením příslušníků samotných, potažmo jejich rodin 

 

Dále upozornil na fakt, že v současné době ministerstvo zdravotnictví ohlásilo jasné ocenění lékařů, zdravotníků a záchranářů, kteří jsou v přímém kontaktu s nemocnými, kdy těmto veřejně ministr zdravotnictví přislíbil vyplacení odměn kolem 75 tisíc, bez rozdílu. Vzhledem k tomu, že k ocenění příslušníků, v rámci mimořádných opatření, došlo naposledy začátkem druhé poloviny roku 2020, by bylo vhodné také důstojně ocenit i příslušníky policie za jejich výbornou práci. 

 

K tomuto policejní prezident sdělil, že již proběhla jednání s resortem ministerstva vnitra na toto téma, ale v současné době ministerstvo nemá, právě z důvodu mimořádných opatření, dostatek finančních prostředků pro mimořádné ocenění příslušníků a na refundaci dalších položek pro Policii ČR, za již vynaložené náklady. Proto vedení Policie ČR s Ministerstvem vnitra ČR budou společně žádat Ministerstvo financí ČR o navýšení rozpočtu pro tyto účely. Policejní prezident také sdělil, že si velice váží příslušníků policie a souhlasí s tím, aby došlo k mimořádnému ocenění příslušníků. Pokud se povede získat navýšení rozpočtu, bude iniciovat mimořádné ocenění. Upřesnil, že v současné době bude vydávat pokyn k vyplacení čtvrtletních odměn v rámci krajských ředitelství. Tyto odměny jsou primárně určeny na ocenění příslušníků odvádějící nadstandartní plnění povinností a úkolů. Rozdělení bude záležet na přímém funkcionáři. Dále přislíbil zasazení se o nalezení prostředků pro další mimořádné odměny, o vývoji bude informovat. 

 

Předseda proto navrhl, aby v případě uvolnění finančních prostředků na odměny pro příslušníky, v rámci opatření COVID-19, bylo postupováno plošně tak, aby větší část odměny byla nároková stejně jako u zdravotníků, ve stejné výši pro všechny příslušníky a teprve další část odměny byla ovlivněna přítomností na pracovišti či nadstandartním plnění úkolů dle rozsahu a iniciativy tak, aby se při vyplácení odměn odstranila případná zaujatost či se předešlo možnému nespravedlivému rozdělení odměn.  K tomuto bylo sděleno, že v případě uvolnění odměn v rámci opatření COVID-19, by se o této variantě dalo uvažovat.  

 

Předsednictvo NOS PČR, vzhledem k zjištěnému stavu, osloví Ministerstvo financí ČR a vyzve k nalezení řešení spojeného s oceněním příslušníků a občanských zaměstnanců podílejících se na mimořádných opatření COVID 19. 

 

 

 

 

Sdílet článek

Počet členů svazu k 1. 4. 2025
22790

Přemýšlíte o členství a nechce se Vám zjišťovat veškerou právní ochranu a pojištění v komerční roční ceně přesahující 18.000 Kč, které svaz hradí za člena, řadu dalších benefitů a výhod, jež využívají desetitisíce členů? Využijte náš kontaktní formulář.

Stačí odeslat Váš kontakt, na němž Vás svaz osloví, zodpoví dotazy, případně pomůže s přijetím. Odešlete, vyslechněte a rozhodněte se, zda být členem …

Údaje jsou zpracovány jen pro kontaktování za účelem zájmu o členství, poté budou smazány.

Formulář slouží zejména k zasílání podnětů a dotazů z oblasti výkonu služby a práce a odborových záležitostí, včetně nápadů na zlepšení či opravy svazových systémů.

 

Zodpovězeny budou dotazy s uvedeným jménem, příjmením a emailovou adresou. Jména a příjmení, které zaslaly podnět nebudou nikde prezentována, ledaže by si to pro případné jednání v související věci samy zasilatel výslovně přál. 

 

UPOZORNĚNÍ

Anonymní dotazy či podněty slouží jako informační zdroj pro případné využití v možných souvisejících jednáních. Zprávy s vulgárním či obdobně nevhodným textem budou zaměstnanci kanceláře mazány bez dalšího postoupení.

 

Děkujeme za pochopení i váš zájem

Formulář slouží zejména k zasílání návrhů a podnětů pro posouzení nezbytnosti a rozsahu agend policie ČR v rámci jednání pracovní skupiny Agendy (viz článek).

Zaslané informace budou sloužit jako podklady pro jednání pracovní skupiny.

Při zasílání podnětů bychom rádi požádali o rozdělení podnětů na jednotlivé návrhy konkrétního opatření a jejich postupné zaslání. Umožní to jejich lepší třídění a shromažďování.

Uvedete-li kontaktní údaje, budou využity výhradně pro účely případného upřesňujícího dotazu ze strany svazu.

Děkujeme za pochopení i váš zájem