Dne 30. července 2021 přijala Vláda České republiky usnesení č. 703, o poskytnutí pracovního volna zaměstnancům v ministerstvech a jiných orgánech státní správy po očkování proti onemocnění COVID-19. V bodě I. tohoto usnesení uložila členům vlády a vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy, v jejichž čele nestojí člen vlády, zajistit poskytnutí pracovního volna zaměstnancům po očkování proti onemocnění COVID-19.
V materiálu čj. 867/21, jež toto usnesení blíže rozvádí je uložen členům vlády a vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy, v jejichž čele nestojí člen vlády, zajistit v období od 30. července do 31. prosince 2021 poskytnutí pracovního volna s náhradou mzdy nebo platu, a to v jimi řízených a jim podřízených orgánech státní správy. Volno se poskytuje zaměstnancům, kteří byli očkováni proti onemocnění COVID-19.
V případě jednodávkového schématu očkování podle souhrnu údajů o léčivém přípravku vznikne zaměstnanci nárok na poskytnutí pracovního volna v rozsahu dvou dnů, v případě dvoudávkového schématu podle souhrnu údajů o léčivém přípravku vznikne zaměstnanci nárok na poskytnutí pracovního volna v rozsahu jednoho dne za každou mu aplikovanou dávku. Nárok na poskytnutí pracovního volna vznikne nad rámec již dříve přiznaného nároku na pracovní volno.
Svaz v návaznosti na příslušné usnesení se znepokojením sledoval zmatky kolem okruhu cílových zaměstnanců, již se mělo volno týkat, a mezi nimiž, podle některých vyjádření neměli být příslušníci bezpečnostní sborů, zjevně z důvodu zákonných specifik jejich služebního poměru.
Z tohoto důvodu svaz o tomto jednal také při posledním setkání s vedením policejního prezidia, které udělení takového pracovního volna podporuje.
V tuto chvíli se zdá, že jsou pochybnosti odstraněny žádostí ministra vnitra o realizaci vládního usnesení, zaslané policejnímu prezidentovi v němž upřesnil, že k zabezpečení úkolu uloženého Vládou České republiky je ve vztahu k příslušníkům bezpečnostních sborů třeba využít ustanovení § 124 odst. 8 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů, přičemž za 1 den čerpání služebního volna se podle § 75 odst. 1 zákona o služebním poměru a s odkazem na § 52 odst. 2 téhož zákona, považuje doba služby v rozsahu 7,5 hodin.
Nic by tedy nemělo bránit udělení dvou dnů služebného volna příslušníkům bezpečnostních sborů, kteří se nejen nechají, ale i již nechali očkovat proti onemocnění COVID-19
Milan Synek, první místopředseda NOS PČR