Podle § 92 odst. 3 písm. g) zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, je příslušník povinen dbát, umožňují-li to podmínky výkonu služby, o vlastní bezpečnost a ochranu zdraví, i o bezpečnost a zdraví osob, kterých se bezprostředně dotýká jeho jednání nebo opomenutí konání při výkonu služby. Příslušník je, kromě jiného, povinen podrobovat se lékařským prohlídkám, očkování, vyšetřením a diagnostickým zkouškám stanoveným zvláštními právními předpisy.
Tímto zvláštním předpisem je zejména zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, a jeho prováděcí předpis – vyhláška č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem. V důvodové zprávě k novele vyhlášky je uvedeno: S ohledem na výše popisované charakteristiky vývoje epidemiologické situace, na základě dosavadních zkušeností týkajících se percepce očkování proti covid-19 obyvateli České republiky, kdy stále přetrvává vysoký podíl osob nejevících ochotu nechat se oočkovat, či osob odmítajících vakcinaci proti covid-19 v absolutním smyslu slova a s přihlédnutím k jednoznačně prokázaným benefitům dané vakcinace, která velmi efektivně limituje počty nemocných s vážnými klinickými průběhy a počty pacientů s letálním průběhem nákazy, je navrhováno začlenit do rámce povinného očkování podle vyhlášky nově taktéž očkování proti covid-19 tak, že budou do pravidelného očkování proti covid-19 zařazeny všechny osoby ve věku 60 let a starší.
Dále je navrhováno začlenit do rámce zvláštního očkování vakcinaci vybraných profesních skupin, které jsou nezbytné pro zabezpečení základních funkcí státu a jejich činnost je specificky zaměřena na zajištění bezpečnosti obyvatel, ochrany jejich zdraví a sociálních potřeb. Vzhledem k tomuto specifickému zaměření a s přihlédnutím k vyšší frekvenci sociálních kontaktů vybraných profesní skupin, je v zájmu zachování kontinuity výkonu jimi vykonávaných činností nezbytné, aby se na tyto skupiny vztahoval režim povinného očkování vymezeného návrhem vyhlášky.
Zvláštní očkování proti onemocnění covid-19 je tak navrhováno u pracovníků následujících profesí:
− osoby poskytující zdravotní služby nebo jsou zaměstnanci poskytovatele zdravotních služeb,
− osoby poskytující sociální služby nebo jsou zaměstnanci poskytovatele sociálních služeb,
− osoby připravující se na výkon zdravotnického povolání,
− příslušníci Policie České republiky,
− celníci,
− příslušníci Hasičského záchranného sboru České republiky,
− vojáci v činné službě,
− příslušníci nebo zaměstnanci Vězeňské služby České republiky,
− příslušníci zpravodajských služeb.
Pokud by bylo skutečně stanoveno povinné očkování, mohl by to být důvod pro propuštění. V § 92 odst. 3 písm. g) zákona o služebním poměru je stanovena povinnost se podrobit očkování, pokud tak stanoví zvláštní zákon. V témže ustanovení je také stanovena povinnost se podrobit psychologickému vyšetření ke zjištění osobnostní způsobilosti ke službě. Existuje judikát, který odsouhlasil postup služebního funkcionáře, který propustil příslušníka poté, co mu byl uložen kázeňský trest odnětí služební hodnosti za nepodrobení se tomuto vyšetření. Analogie se tudíž nabízí.
Sílíme obavu vyjádřenou policejním prezidentem, že by přijetí této vyhlášky vedlo k další vlně odchodů příslušníků policie (ale lze předpokládat i dalších bezpečnostních sborů) ze služebního poměru, a to v situaci, kdy jsou bezpečnostní sbory natolik oslabeny personální nedostatečností, že je ohroženo plnění jejich základních úkolů – ochrana životů a majetku občanů.
Nezávislý odborový svaz Policie České republiky proto zásadně nesouhlasí s návrhem vyhlášky zavádějícím povinné očkování příslušníků.
JUDr. Petr Tomek
člen předsednictva NOS PČR