Ve středu 21. 12. 2022 se v podvečer na Úřadu vlády ČR uskutečnilo jednání zástupců svazu s předsedou vlády ČR Petrem Fialou a ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Za svaz se jednání účastnil předseda NOS PČR Tomáš Machovič, první místopředseda Milan Synek a místopředseda pro vězeňskou službu Petr Cieluch. Tématem jednání byla zejména stabilizace bezpečnostních sborů a navýšení prostředků na platy a služební příjmy. Ve vymezeném čase informovali zástupci svazu premiéra o personální nedostatečnosti v bezpečnostních sborech, která se stále více prohlubuje, zatímco stále stoupají potřeby na zajištění bezpečnosti a odčerpávání stávajících kapacit na mimořádné události, související např. s pandemií, migrací či válce na Ukrajině. Bylo poukázáno, že zajištění úkolů s nedostatečným počtem příslušníků je možné pouze dotací z přesčasů, přičemž s větším zatížením je spojena také větší celková vyčerpanost příslušníků, která je dlouhodobě neudržitelná.
Zde byl vznesen požadavek na výraznější navýšení nástupních příjmů policistů jako základního motivačního faktoru. Pan premiér vyjádřil přesvědčení, že faktorů ovlivňujících nezájem o práci v bezpečnostních sborech je více. K tomu předseda svazu představil návrh na snížení požadavku maturity až do třetího tarifního stupně, kdy by pro případný další karierní růst policie umožnila příslušníkovi doplnění maturitního vzdělání v rámci policejního školství.
Došlo také na srovnání s policisty ze Slovenska, kteří mají nástupní příjem o řadu tisíc vyšší, nejen ve srovnání s tuzemským nástupním příjmem, ale i s průměrnou mzdou ve Slovenské republice, zatímco srovnání příjmu tuzemského policisty a průměrné mzdy v ČR vychází přesně naopak. K tomu bylo také dodáno, že k tarifnímu navýšení příjmů Slovenských policistů 3 % v letošním roce bylo garantováno navýšení 7 + 10 % v roce 2023.
Podrobně byla diskutována obava svazu o zachování příspěvku na stravu z důvodu krácení rozpočtu Policie ČR o miliardu a dvě stě milionů na provozních nákladech, z nichž je stravné vypláceno. Pan premiér, pro něhož byla informace o ohrožení tohoto příspěvku nová, vyslechl, že by se tím stala Policie ČR ojedinělou složkou ve státní správě, kde by nebyl vyplácen příspěvek na stravu vůbec, byť ani současná čtyřicetikorunová výše zdaleka nepokrývá reálné náklady na stravování. Zde i pan ministr vnitra spočítal, že by se tím lednové navýšení tarifních příjmů významně degradovalo a přislíbil, že bude hledat řešení k financování příspěvku na stravování.
Zástupci svazu v rámci stabilizace sboru také představili návrh, aby byla příslušníkům rozšířena tabulka služebních příjmů o další tři stupně s odpovídajícím navýšením, neboť současná tabulka odpovídá době, kdy se do důchodu odcházelo znatelně dříve a dnes již dostatečně nereaguje na současný stav a potřebu motivace a ocenění zkušených policistů. Zde pan premiér konstatoval, že tato problematika se může otevřít.
V rámci stabilizace již sloužících příslušníků byl zástupci svazu přednesen návrh na zvýšení motivace karierního růstu, spočívající ve vyšším procentním rozdílu mezi jednotlivými třídami tabulky služebního příjmu.
Je potřeba neopomenout také to, že ze strany vlády zde opět zaznělo ujištění, že na výsluhové příspěvky se sahat nebude.
V posledním bodu byla vysvětlena potřeba zvýšení platů občanských zaměstnanců bezpečnostních sborů, kteří jsou jejich neoddělitelnou součástí a vůči jsou jiným státním zaměstnancům nadále podhodnoceni. Zde svaz ustoupil od nápadu úplného vyčlenění tabulek zaměstnanců bezpečnostních sborů a po jednáních se přiklonil k prosazování návratu systému navýšení tarifů zaměstnanců bezpečnostních sborů o 25 % v rámci stávající platové tabulky. Tento návrh svaz na jednání přednesl, byť k jeho bližšímu přiblížení z důvodu dalšího jednání pana premiéra již nedošlo.
Přestože pan premiér konstatoval, že nemůže nic slíbit, považujeme toto jednání za velice důležitý moment pro ta následující. Jestliže zástupci svazu v úvodu jednání poděkovali ústy předsedy svazu panu premiérovi, za to, že vnímá současnou situaci bezpečnostních sborů a potřebné stavy příslušníků v hlubších souvislostech, než z kterých vycházel NERV, a naopak schválil navýšení početních stavů v Policii ČR, stejně jako, že na rozdíl od jiných podpořil návrh odborů, bezpečnostních sborů a ministra vnitra na zvýšení tarifů o 10 %, tak je zřejmé, že je v tomto nezbytné pokračovat.
Zde sice souhlasíme s panem premiérem, že příčin nedostatečného náboru u Policie ČR, potažmo Vězeňské služby ČR je nepochybně vícero, nicméně otázku platů a služebních příjmů považujeme nadále za klíčovou. Utvrzují nás v tom i celkem vysoké počty policistů, kteří odcházejí v prvních tří až pěti letech, neboť důvody, které uvádějí jsou téměř výhradně ekonomické.
Proto povedeme další jednání za účelem dosažení konkurenceschopnosti práce v bezpečnostních sborech, jejich stabilizaci, vedoucí bezprostředně k zajištění bezpečnosti občanů naší vlasti v této době, kdy je nezbytné čelit řadě nepředvídatelných událostí a rostoucí kriminalitě.
Ještě v přítomnosti pana premiéra nás požádal pan ministr vnitra, abychom všem vyřídili poděkování za naprosto bezchybné zajištění oslav 17. listopadu ze strany policie, které tímto zveřejňujeme.
S přáním šťastného prožití nadcházejících svátků
Předsednictvo NOS PČR