Na základě schůzky, kterou NOS PČR inicioval po jednání s předsedou vlády, se uskutečnilo dnešního dne setkání s ministrem vnitra Mgr. Bc. Vítem Rakušanem, za přítomnosti policejního prezidenta genmjr. Mgr. Martina Vondráška a náměstka pro řízení lidských zdrojů GŘ HZS ČR plk. doc. JUDr. Františka Vavery, Ph.D. LL.M. Vedle zástupců NOS PČR předsedy Bc. Tomáše Machoviče, místopředsedů Mgr. Bc. Milan Synka a Petra Cielucha se jednání za odborové organizace zúčastnili také zástupci UBS.
Zástupci NOS PČR šli na jednání s předem avizovanými tématy, mezi něž patřila zejména otázka udržitelnosti a systémové nastavení trvalého příspěvku na stravování, dále pak zpřístupnění lázeňských domů pro příslušníky, stabilizace bezpečnostních sborů z pohledu úpravy stupnice služebních příjmů příslušníků bezpečnostních sborů, projednání systémového navýšení platů civilních zaměstnanců bezpečnostních sborů a sjednocení hodnoty bodového ohodnocení odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění příslušníků a civilních zaměstnanců. Dále pak i mimořádné posílení škol zřízených ministerstvem vnitra ve směru finančních prostředků na stabilizaci příslušníků na těchto školách a plošného navýšení služebních příjmů příslušníků a platů civilních zaměstnanců.
V úvodu setkání shrnul ministr vnitra výsledek dosavadních jednání, konstatoval navýšení tarifních služebních příjmů o 10 % a 17 % v nejnižších tarifních třídách. Také, že se zatím podařilo udržet příspěvek na stravování i bez potřebného profinancování. Ocenil i společnou schůzku zástupců NOS PČR s premiérem na sklonku roku. Znovu ujistil, že není zájem na jakýchkoliv změnách v oblasti výsluh a na otázku předsedy svazu odpověděl, že také nezaznamenal v žádném poslaneckém návrhu snahu o zdanění výsluhových nároků.
Ze strany odborových organizací otevřel jednání Tomáš Machovič, který navázal na informaci o příspěvku na stravování ze strany zaměstnavatele. Z diskuse vzešla shoda na potřebě a podpoře trvalého nároku na zajištění tohoto příspěvku u policie a hasičů, u kterých není tento příspěvek do současné doby systémově nastaven.
Jako další téma otevřel předseda NOS PČR opětovné zpřístupnění lázeňských domů pro účely ozdravných pobytů příslušníků. Zde došlo ke shodě na potřebě uvolňování těchto domů k obnově původního účelu. Tomuto by měla napomoci i aktuální změna zákona v této oblasti, která zkracuje pobyt uprchlíků. Alternativně navrhli zástupci NOS PČR řešení, spočívající ve spolupráci s ostatními rezorty při využívání jejich kapacit. Do budoucna také navrhli hledání větší podpory ozdravných pobytů, spočívajících v zavedení příspěvku na rehabilitační aktivity v místě bydliště, případně spoluúčasti v soukromém rehabilitačním zařízení. To by umožnilo uspokojit i vzrůstající zájem o lázeňské pobyty převyšující reálné kapacity rezortních zařízení. Pan ministr v návrzích shledává logiku, avšak nejprve je potřeba spočítat finanční náklady.
V dalším bodu předseda svazu upozornil na nedostatečné financování stabilizačního příspěvku na školách, jejichž zřizovatelem je ministerstvo vnitra a tyto školy musí stabilizaci financovat z jiných zdrojů v rámci rozpočtu. Na toto téma se uskuteční bližší jednání.
Zástupci UBS otevřeli téma rozšíření stabilizačních příspěvků o příspěvek dle specializace a předložili porovnání s Armádou ČR. K tomu policejní prezident sdělil, že stabilizační příplatek je chápán ve třech rovinách, a těmi jsou stabilizace teritoriální, další fází byla stabilizace déle sloužících příslušníků, kdy se podařilo rozšířit skupinu příjemců příspěvků 15 plus, a další rovinou je stabilizace podle specializace. Realizace je však závislá na dostatečném objemu finančních prostředků.
V rámci diskuse o potřebě dalšího navyšování služebních příjmů předseda svazu poukázal na nutnost nastavení nové stupnice základních tarifů příslušníků bezpečnostních sborů, zejména systémového nastavení adekvátní výše nástupních platů, s nastavením adekvátního rozdílu mezi jednotlivými třídami v rámci posílení karierního řádu. Dále pak zvýšení počtu tarifních stupňů, které korespondují se zvyšujícím se důchodovým věkem.
První místopředseda Milan Synek poukázal na kolektivní dohodu slovenských kolegů, kteří k loňským třem procentům navýšení služebních příjmů mají garantovaných 10 plus 7 procent v letošním roce, které lépe korespondují s vysokým tempem inflace v letošním roce.
Na to navázal místopředseda Petr Cieluch s dotazem na vývoj požadavku pětadvacetiprocentního navýšení stupnice tarifních platů civilních zaměstnanců bezpečnostních sborů. V rámci diskuse došlo ke shodě na potřebě takového navýšení, kdy je hledána cesta k jeho realizaci.
Zástupci svazu také upozornili na nerovnost při bodovém oceňování odškodnění bolesti a snížení společenského uplatnění mezi Nařízením vlády č. 276/2015 Sb., která hodnotu bodu nastavuje na 393,06 Kč u civilních osob a Vyhláškou Ministra vnitra č 277/2015 Sb., kde je nastavena hodnota bodu u příslušníků bezpečnostních sborů stále na 250 Kč. K tomuto ministr vnitra sdělil, že nechá prověřit stav věci, aby vyhláška MV korespondovala s nařízením vlády.
Ministr vnitra na závěr poděkoval, za předložené návrhy a podněty směřující ke stabilizaci bezpečnostních sboru, kdy upozornil, že je třeba jednotlivé návrhy postupně prioritizovat k dosažení cílů k fungování bezpečnostních sborů s ohledem nastavení rozpočtu a prioritám vlády, kdy vítá další jednání směřující ku prospěchu bezpečnostních sborů.
Předsednictvo NOS PČR