V pátek 8. 9. 2023 se v kanceláři policejního prezidenta uskutečnila schůzka vedení Policie ČR se zástupci odborových organizací k propouštění občanských zaměstnanců policie z důvodu dopadu tzv. konsolidačního balíčku na rozpočet Policie ČR.
Informační schůzce předcházela na úrovni svazu videokonference základních organizací a orgánů NOS PČR, kde byly diskutovány výsledky dosavadních lokálních jednání s krajskými a okresními řediteli ohledně úspor na platech občanských zaměstnanců. Zde bylo také konstatováno, že svaz za civilními zaměstnanci stojí a s jakýmkoliv propouštění nesouhlasí.
Pátečního jednání se za zaměstnavatele účastnil policejní prezident genpor. Mgr. Martin Vondrášek, náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku plk. PhDr. Jaromír Bischof, náměstek policejního prezidenta pro SKPV brig. gen. Mgr. Tomáš Kubík, ředitel kanceláře policejního prezidenta plk. Mgr. Petr Roučka a vedoucí personálního oddělení plk. Mgr. Simona Hrubá. Za odborové organizace pak zástupci NOS PČR předseda Bc. Tomáš Machovič, první místopředseda Mgr. Bc. Milan Synek a místopředseda Petr Cieluch, dále pak Mgr. Aleš Lehký a Mgr. Petr Kuchař za UBS a Bc. Karel Burda a Martin Havlíček za OSSOO.
Jednání bylo svoláno zejména za účelem naplnění informační povinnosti zaměstnavatele při hromadném propouštění. Dále budou informovány Úřady práce. Vedení policie informovalo, že z důvodu krácení rozpočtu a dalších faktorů se nedostává 7,5 % na platy občanských zaměstnanců na příští rok. Pokud tedy nemá dojít k plošnému snižování příjmů občanských zaměstnanců, které patří dlouhodobě k nejnižším ve státní sféře, nelze se vyhnout propouštění občanských zaměstnanců v rámci policie, a proto byl zvolen klíč k rozložení úspor podle velikosti krajů a útvarů Policie ČR. Výsledkem bylo stanovení počtu 759 pracovních míst, kterých se finanční podfinancování dotkne.
Z tohoto důvodu bude dopad na pracovní místa spočívat ve změně pracovních úvazků ve 190 případech, jejich krácení v 53 případech a zejména propouštění z pracovního poměru v 365 případech. Dalším 151 osobám bylo s ukončením jejich pracovního místa nabídnut nástup do služebního poměru příslušníka Policie ČR v případě, že splní standardní podmínky příjímacího řízení. Výsledné počty nemusí být tedy zcela přesné a mohou se v průběhu provádění změn lišit.
Odborové organizace vzaly na vědomí informace o důvodech a důsledcích hromadného propouštění a apelovaly na vedení Policie ČR, aby k zásahům do pracovních poměrů probíhalo s maximální vážností a citlivostí. Zástupci NOS PČR vyjádřili nesouhlas se snižováním rozpočtu Policie ČR, jejichž důsledkem je propouštění občanských zaměstnanců, který budou prezentovat na jednání s ministrem vnitra spolu s požadavkem navýšení platů a služebních příjmů z důvodu snahy o posílení vnitřní bezpečnosti, jak bylo ze strany státu počátkem roku plánováno.
Zástupci svazu na jednání také upozornili, že v případě potřeby bude propuštěným členům poskytnuta právní pomoc. Pozitivně pak kvitovali výzvu, aby v případě představy na vhodnější řešení krácení rozpočtu na platy civilních zaměstnanců neváhali kontaktovat se svým návrhem příslušné vedení zaměstnavatele. Stejně tak v případě možných excesů.
S informacemi o hromadném propouštění občanských zaměstnanců a o průběhu jednání byli po víkendu seznámeni prostřednictvím videokonference základní organizace a členové orgánů svazu, kde byl deklarován nesouhlasný postoj s propouštěním, potřeba pokračovat v probíhajících jednáních s příslušnými řediteli na lokálních úrovních a zjišťování stavu a průběhu personálních změn. Následně bude stav projednán na republikovém výboru NOS PČR a stanoven další postup.
Předsednictvo NOS PČR