Přepis MF Dnes 5.2.2024
Kdyby si policisté směli brát služební pistole domů , mohli by bránit zločinům
Česko by lusknutím prstu mohlo zdvojnásobit počet ozbrojených policistů v ulicích. Stačilo by, kdyby si směli brát služební zbraň z práce i domů, v době, kdy jsou na služebním volnu a takzvaně „v civilu“. Dnes se to neděje a velká část ze 33 910 policistů, kteří mají služební zbraň přidělenu, se mimo službu pohybuje neozbrojená. Snižuje se tak šance, že by mohli zabránit podobnému útoku, jako se stal loni v prosinci na filozofické fakultě v Praze. Ale i jakémukoliv trestnému činu. „Policista je vázán přísahou, že v případě potřeby nasadí svůj život a případně jej i položí při ochraně zájmů České republiky. Podle zákona dokonce musí i v civilu. Takhle ten život položí s prázdnýma rukama,“ kritizuje situaci bývalý policejní instruktor ve střelbě a střelecký zkušební komisař Pavel Černý. Že se služební zbraň policistům v civilu hodí, se ukázalo v březnu 2021, kdy v Jablonci nad Nisou šéf liberecké mordparty a jeho kolega – oba v civilu – zastavili namířenou pistolí muže ozbrojeného nožem, který chtěl podříznout obsluhu čerpací stanice. „Kdybychom nebyli ozbrojeni a nevěděli, jak se v dané situaci chovat, tak to pro nás mohlo dopadnout špatně,“ připustil tehdy šéf krajské kriminálky Vladimír Lukášek.
Nemožnost brát si služební zbraň i domů vychází ze závazného pokynu policejního prezidenta z roku 2008. Ten doslova říká, že policista „v době mimo výkon služby zbraň zpravidla nenosí. Pokud ji chce nosit domů, musí o to požádat policejní funkcionáře“. „Konkrétní rozhodnutí o povolení a jeho důvody záleží vždy na veliteli,“ potvrzuje mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Povolení není třeba jen tehdy, pokud policista další den nastupuje do služby na jiném místě. Praxe je ale taková, že drtivá většina policistů zbraň na konci služby odevzdá a zpět ji dostane opět při začátku služby. Že velitelé jen neradi umožňují svým podřízeným brát si pistoli do civilu, MF DNES potvrzují pod příslibem anonymity mnozí policisté. „Absolutně nikomu to nedovolí. Nechtějí nést spoluzodpovědnost, že by někdo pistoli ztratil nebo mu ji ukradli. Pak by museli sami velitelé zdůvodňovat, proč nošení domů povolili, a toho se každý bojí, má hned na krku inspekci,“ svěřil se policista z Královéhradeckého kraje.
Jiní policisté připouštějí, že umožnit všem brát si služební pistole do civilu by nebyl dobrý nápad. „Policajti mnohdy páchají sebevraždy služební pistolí, někdy u toho zastřelí i někoho z příbuzných. Chápu, že tohle riziko žádný velitel na sebe nevezme,“ vysvětluje obavy člen prvosledové hlídky z Prahy. Policejní prezidium na dotaz MF DNES odpovědělo, že neví, kolik policistů nyní nosí zbraně domů. Souhlas s jejím odnášením může být totiž prý udělen nejen písemně, ale i ústně. I kdyby danou informaci mělo, neposkytne ji. Vyzrazení by podle něj mohlo ohrozit policisty samotné. „Potenciální pachatelé by mohli například tipovat konkrétní policisty a z poskytnutých údajů zohlednit, že zbraň mimo službu pravděpodobně mají, s cílem ji odcizit, nebo naopak pracovat s informací, že zbraň u sebe ani doma pravděpodobně nemají, s cílem tyto policisty ohrozit,“ uvedl mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán.
Zakročit i mimo službu MF DNES se tak musí spoléhat na svědectví současných i bývalých policistů, kteří situaci popisují. Potvrzuje ji třeba i Leo Salvet, někdejší vedoucí odboru republikového úřadu vyšetřování, zástupce šéfa Inspekce ministra vnitra, kriminalista a vyučující na policejní škole. „Já jsem vždycky učil policisty, že policajtem jste 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu. Jste povinen zakročit, i když nejste ve službě. Policista by měl mít zbraň u sebe. Nevíte, kdy se nachomýtne do situace, kdy může zachránit život. Samozřejmě se bavíme o těch, co střílejí. Třeba u kriminalistů nebo lidí od dopravní policie, kteří nemají nastříleno, to smysl moc nemá,“ řekl MF DNES Salvet. Změnit současný systém povolování nošení zbraně domů chtějí i někteří zástupci policejních odborů. „Dnes se povolení nosit zbraň domů vydává na rok, pak je třeba žádat znovu. Byli bychom pro to, aby – pakliže je policistovi povolení vydáno – trvalo na neurčitou dobu,“ uvedl předseda výkonného výboru Unie bezpečnostních složek pro Policii ČR Petr Kuchař.
„Samozřejmě se nebráníme ani diskusi, že by se legislativně mohlo ukotvit, aby policisté žádat nemuseli a automaticky mohli mít zbraň jak ve službě, tak mimo ni. Podobně to funguje v Izraeli, kde mohou policisté nosit zbraň i v civilu, dokonce viditelně,“ dodal. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na dotaz MF DNES odvětil, že policejní prezidium nyní připravuje sjednocení postupu policejních velitelů v této věci. „Stále ale platí, že nadřízený nemůže žádného policistu nutit k tomu, aby nosil zbraň mimo službu,“ reagoval. Sami policisté zdůrazňují, že jejich apel není namířen na nucení policistů nosit zbraň, ale na umožnění jim této možnosti, pokud chtějí.
Změna na obzoru? Předseda Nezávislého odborového svazu Policie Tomáš Machovič uvedl, že i na policejním prezidiu se nyní o rozvolnění současných pravidel diskutuje. „Na poslední poradě s policejním prezidentem minulý týden jsme se o tom bavili. Prezidium by si přálo, aby policisté více projevovali zájem brát si zbraň i během služebního volna,“ naznačil. Policejní odbory navíc přišly s návrhem, aby příslušníci bezpečnostních sborů dostávali zdarma zbrojní průkaz jako benefit za svoji službu. Na služební zbraň jej totiž nepotřebují. Pokud však chtějí mít v civilu vlastní zbraň, zbrojní průkaz potřebují. Třeba na Slovensku dostávají policisté „zbroják“ i bez skládání zkoušek. „Podmínky pro naše příslušníky jsme vyjednávali s bývalým ministrem vnitra Hamáčkem. Vít Rakušan ještě před volbami naší organizaci slíbil, že se tomu bude věnovat, a neviděl v tom problém. Doposud to není vyřešeno. Bohužel v současné době je tato myšlenka u ledu. Protože držitelé zbraní jsou fuj,“ posteskl si Aleš Lehký, předseda Unie bezpečnostních složek.
Policisté jsou v civilu bezbranní, služební pistole si domů neberou. Nesmějí – iDNES.cz