Přepis: Lidové noviny, 16.11.2023
Muži v uniformě jsou náchylnější ke zločinu i kvůli obtížné ekonomické situaci, tvrdí šéf GIBS Vít Hendrych
Obchodování se zakázanými steroidy anebo pojistné podvody. Tato dvojice trestných činů patřila loni k novým typům „komodit“, na nichž si chtěli přivydělat strážci zákona. Vyplývá to ze statistik Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), jež stíhá policisty, celníky a příslušníky vězeňské služby. „Největší nárůst sledujeme u trestných činů nakládání s látkami s hormonálním účinkem. To jsme v minulosti vůbec nezpracovávali. Jde o anabolika a steroidy. Bývají pro policisty, kteří provozují kulturistiku či bojové sporty,“ řekl LN Vít Hendrych, ředitel GIBS. Podle výroční zprávy za loňský rok mají desítku případů spojených s nakládáním se zakázanými látkami.
„Výrazně narostly také pojistné a úvěrové podvody. Evidujeme dvanáct takových případů. Dopouštějí se jich jednak sami příslušníci bezpečnostních sborů, například nahlášením škod, které se nestaly, druhou možností bývá to, že na pojistném podvodu spolupracují,“ doplnil Hendrych.
Neblahý trend dle inspektorů zřejmě jen tak neskončí. „Domníváme se, že to souvisí se zhoršenou ekonomickou situací, růstem cen a inflací. Jelikož se hospodářská situace nemění, lze predikovat zvýšený výskyt této kriminality i nadále,“ varoval Hendrych.
Zločiny mužů a žen v uniformě představují nemalou porci i vůči kriminalitě běžné populace. V případě pojistných podvodů letos policie eviduje 69 případů a u nakládání se zakázanými steroidy a hormonálními látkami padesát.
Podle Tomáše Machoviče z Nezávislého odborového svazu Policie ČR jde o individuální selhání. Připouští ale, že vysoká inflace a růst cen si vybírají svou daň. „Samozřejmě vnímám, že část lidí k trestné činnosti může dohnat to, že jejich finanční situace není dobrá. Uvědomme si, že pokud nastoupí ke sboru mladý policista, dostane plat 30 tisíc hrubého,“ uvedl Machovič.
Policejní prezidium nicméně uvedlo, že nemá poznatky o zhoršující se situaci. „V rámci interních šetření naše kontrolní orgány nezaznamenaly nárůst majetkové a hospodářské trestné činnosti policistů,“ napsal LN mluvčí Jozef Bocán. Kolegům ve finanční tísni se vedení policie snaží pomáhat.
Ve výroční zprávě za rok 2021 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) varuje před ekonomicky laděnými zločiny páchanými strážci zákona.
„Celková situace v ČR byla ovlivněna válkou na Ukrajině, ale i růstem cen a vysokou inflací. I toto jsou faktory, které mají vliv na některé oblasti trestné činnosti a na její vývoj – zejména se příslušníkům a zaměstnancům bezpečnostních sborů v kompetenci GIBS může zhoršit jejich finanční situace a tím se mohou stát i náchylnější k majetkové trestné činnosti či korupci,“ uvádí zpráva, dle které jsou muži a ženy v uniformě více naklonění k hledání „ventilu“ i v drogách a dalších zakázaných látkách včetně steroidů.
Policejní prezidium se podle svého vyjádření snaží o preventivní kroky. „Policistům, kteří se nacházejí v nepříznivé ekonomické situaci, je věnována zvláštní pozornost, a to včetně poskytování poradenské činnosti zahrnující také případnou pomoc s podáním návrhu na povolení oddlužení,“ zmínil konkrétní způsoby policejní mluvčí Jozef Bocán. Mám malý plat. A tak…? Avšak i tak lze ze statistik GIBS vyčíst, že proti roku 2021 se například počet korupčních případů loni zdvojnásobil.
„Nemyslím si, že by si policista řekl „mám nízký plat, tak začnu krást, prodávat steroidy nebo spáchám pojistné podvody“. Ale pochopitelně platí, že ho k tomu může dohnat jeho finanční situace, protože není schopný plnit své závazky – a prostě to může vyzkoušet,“ uvedl šéf policejních odborů Tomáš Machovič, který u policie slouží déle než dvacet let.
Od letošního ledna policistům vzrostl plat o deset procent, což nestačilo ani na pokrytí inflace. „Jestliže policisté dostali přidáno deset procent a meziroční inflace činila 16,5 procenta, tak jim reálná mzda klesla,“ podotýká Machovič.
K tomu je nutné přičíst rozpočtové restrikce. „Vláda v rámci úsporného balíčku ubrala všem členům bezpečnostních sborů dvě procenta z objemu peněz určených na platy. Opatření začne platit od příštího roku,“ uvedl šéf policejních odborů. I proto se obává, že policie bude mít problém naplnit své řady. Aktuálně přitom sboru chybí až šest tisíc lidí. „Sníží-li se rozpočet na platy, existuje veliké riziko, že tu lidé nebudou chtít pracovat,“ zmínil Machovič. Podle něj řada kolegů začne přemýšlet, jestli v bezpečnostním sboru nadále setrvávat. „Už nyní platí, že v Praze, Středočeském či Ústeckém kraji základní útvary nejsou naplněné. Nebude-li dost policistů, může se to negativně odrazit v řešení kriminality,“ varoval.