V pondělí 20.01.2025 se uskutečnilo jednání zástupců odborových organizací s ministrem vnitra Vítem Rakušanem a dalšími zástupci ministerstva, policejním prezidentem Martinem Vondráškem, náměstkem generálního ředitele HZS ČR Petrem Ošlejškem. Za NOS PČR se jednání zúčastnil předseda Tomáš Machovič, 1. místopředseda Milan Synek a místopředseda za vězeňskou službu Petr Cieluch.
Jednání se uskutečnilo na základě žádosti zástupců NOS PČR vzneseném na posledním jednání s ministrem, projednat v lednu systémové nastavení příjmů v bezpečnostních sborech.
K tomuto zaslalo předsednictvo předem ministrovi vnitra podklady s body, obsahující návrhy, zpracované předsednictvem svazu, projednané a doplněné republikovými výbory. Tyto návrhy následně zástupci NOS PČR představili také na samotném jednání (uvedeny níže).
V úvodu jednání proběhly informace o fungování pracovní skupiny Agendy, která shromážděné podněty (ty řešitelné) rozdělila podle toho, zda je lze řešit změnou „chování“ v agendách, změnou interních aktů řízení či potřebou změn v zákonech či jiných obecně závazných právních předpisech. A podle toho se při jejich řešení bude postupovat.
Dalším tématem bylo vzájemné ujištění, že stále platí dohoda o neměnnosti výsluhových nároků. Na tom se všichni přítomní shodli.
Také proběhla informace o meziročních personálních změnách stavu příslušníků v bezpečnostních sborech, kdy hasiči mají stavy téměř naplněny, u policie počet odchodů překročil dva tisíce, a i přes výrazný nábor došlo k propadu o 17 příslušníků. Tyto informace doplnil Petr Cieluch, že přes nábor více než 500 příslušníků ve vězeňské službě je v poměru odchod příslušníků ještě o 134 vyšší.
Následně ministr informoval o usnesení vlády k návrhu změny zákona o vojácích z povolání, do něhož se mu podařilo prosadit bod, na jehož základě bude ve spolupráci s vládním analytickým útvarem provedena analýza srovnání podmínek v oblasti náborového příspěvku u Policie ČR a HZS ČR s novými podmínkami pro vojáky z povolání. Výsledky by měly být známy tak, aby se mohly odrazit v březnovém jednání o návrhu státního rozpočtu.
Potřeba porovnání benefitů s AČR je shodná s předloženým návrhem NOS PČR, podobně jako poukaz policejního prezidenta na vhodnost systémového nastavení financování PČR ve výši alespoň 0,8 HDP, jež se v minulosti ukázalo jako dostatečné. Ten je obdobný návrhu svazu na potřebu navázat financování všech bezpečnostních sborů na HDP, jako je tomu u AČR.
Jednání na ministerstvu vnitra k navýšení služebních příjmů a platů 14. 11. 2024
Dnes se uskutečnilo další jednání odborových organizací s vedením Ministerstva vnitra ČR, v čele s ministrem vnitra Vítem Rakušanem, zástupci
Předseda NOS PČR shrnul některé návrhy zaslané k projednání s přihlédnutím k tomu, že většina těchto návrhů bude vycházet z analýzy porovnání podmínek v jednotlivých bezpečnostních sborech a AČR, kdy některé z níže uvedených by bylo možné již řešit a hledat cestu k jejich nastavení nebo úpravě s přihlédnutím k uchopitelnosti a možnostem:
1. Posouzení a porovnání podmínek pro vstup, udržení a benefity všech bezpečnostních sborů České republiky, včetně AČR:
- Požadavek na MV shromáždění podmínek všech bezpečnostních sborů i AČR a z těchto vycházet.
- Prosazování adekvátní části HDP na vnitřní bezpečnost, aby nedocházelo k výkyvům financování sborů
2. Nastavení ohodnocení příslušníků:
- Narovnání současných platových tabulek příslušníků bezpečnostních sborů.
- Stanovení nástupní tabulky 1. třída 1. stupeň, který dosáhne v čase 40 tisíc Kč u nastupujícího příslušníka.
- Nastavení jasného kariérního postupu v rámci ohodnocení, v rámci každé třídy o 5 % a stupně o 3 %.
- Nastavení na místo 12. stupňů platových tabulek příslušníků BS na 14. stupňů, které korespondují s delší službou příslušníků nad 33 let, po tomto čase se ohodnocení nemění.
- Ucelení náborového příplatku, který by korespondoval napříč bezpečnostními sbory a byl v čase rozpouštěn, aby příslušníci neodcházeli po 4-5 letech služby a pomohl k opravdové motivaci na nástup do bezpečnostních sborů.
3. Zaměření se na benefity aplikované napříč ČR s přihlédnutím k důležitosti a možnosti pro bezpečnostních sborů:
- Adekvátní stravování v bezpečnostních sborech či příspěvek ze strany zaměstnavatele, který by měl minimálně dosahovat na směnu maximální částky osvobozené od zdanění 2025, tj. 177 Kč (celá směna, 8-24 hod).
- Adekvátní výše tzv. ošatného s přihlédnutím k aktuálním cenám, tedy nejen vrácení na původní výši ale navýšení nad úroveň před jeho krácením.
- Nastavení systémového vyúčtování cestovních nákladů. Jednotný digitalizovaný systém (např. služba, den, začátek služby, bod A až B = výpočet) nemůže nastat k rozdílnému výpočtu ve bezpečnostních sborech či krajích.
- Zajištění dálkové přepravy pro všechny příslušníky v rámci státního přepravce ČD, tedy jak bylo v minulosti, příslušníci mají nárok na jízdu po předložení služebního průkazu.
- Povinnost smluvně zajištění regionální a místní dopravy v místě zaměstnání jednotlivými bezpečnostními sbory a jejich součástmi.
- Vyčlenění duševní péče pro příslušníky, smluvní partneři na psychologické služby mimo struktury bezpečnostních sborů.
- Vyčlenění fyzické péče o tělo s přihlédnutím k lázeňským a rehabilitačním pobytům s nutným propočtem, zda není výhodné smluvně zajistit lázeňské rehabilitační zařízení s příspěvkem pojišťovny a zaměstnavatele v adekvátní výši pro ty, kteří tuto péči požadují, v případě nedostatku kapacit provozovaných domů.
- Volno na vyřízení důležitých osobních, rodinných nebo majetkových záležitostí, nad rámec pracovní doby, tedy stanovení doby v roce, která by byla vykázaná pro vyřízení dalších rodinných věcí, které nejsou zahrnuty v současném znění zákona (státní zaměstnanci mají 1 den, ale také 5 dní indispozičního volna).
- Péče ve službě spojená s výcvikem, celoživotním vzděláváním a podmínkou jasně stanoveného prostoru pro výcvik a vzdělání a vykázání času (e-learning jasně vyčleněný v plánu času s prostorem výcviku adekvátní k nutnosti rozsahu výcviku).
- Možnost zajištění bezplatného školení a zkoušky pro zbrojní průkaz se skupinou pro užití v bezpečnostním sboru, případně pro zajištění bezpečnosti mimo službu.
4. Benefity ovlivňující rodiny příslušníků:
- Zajištění adekvátního příspěvku na bydlení s přihlédnutím k jiným ozbrojeným sborům, pokud není možné zajistit bydlení v rámci bezpečnostních sborů, obcí a měst s nutnou motivací pro příslušníka se přesunout do regionu, kde vykonává své zaměstnání.
- Nastavení přednostního umístění dětí příslušníků ve školských zařízeních předškolního i základního vzdělávání v místě bydliště.
Ministr k některým vzneseným tématům s přihlédnutím na gesce jiných ministerstev či orgánů uvedená témata zaznamenal s odkazem na další projednání po vyhodnocení a analýze celkové situace v bezpečnostních sborech.
Už nyní však lze za PČR konstatovat, že bude snaha se v oblasti výstrojních náležitostí a navrácení výše ošatného, pokud to bude po přepočítání finančně možné. Oproti tomu jakékoliv časové požadavky na úkor času stráveného ve službě nepovažuje policie za možné v současné době za aktuálního personálního stavu.
Také byla otevřena otázka hlubokého podfinancování platů občanských zaměstnanců, kdy náměstek GŘ HZS ČR připomněl, že polovina platové tabulky je pod zaručenou mzdou. Při této příležitosti byl znovu oživen návrh PČR, NOS PČR a dalších odborových organizací na samostatnou tabulku zaměstnanců bezpečnostních sborů (navýšenou o 25 procent), jež v souvislosti s okolnostmi přijetí konsolidačního balíčku nebyl realizován.
Dále došlo ke shodě nalezení možností k řešení jednotné aplikace předpisů o cestovních náhradách tak, aby došlo ke sjednocení jejich vyplácení.
Podrobně byly s jednáním dnes seznámeny předsedkyně a předsedové svazu na on-line videokonferenci.
Další jednání bylo avizováno po vyhodnocení výsledků porovnání a bude možno blíže projednat navržená témata.
Předsednictvo NOS PČR