Dne 21. 03. 2019 se uskutečnila 20. schůze Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Třetím bodem jednání schůze byl vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 410. Konkrétně se jedná o novelizaci ustanovení § 48 zákona o služebním poměru o výdělečné činnosti.
Vedle poslanců výboru se jednání zúčastnil ministr vnitra Jan Hamáček, policejní prezident Jan Švejdar a ředitelé dalších bezpečnostních sborů. Za vedení NOS PČR byli jako hosté přítomni Milan Štěpánek, Milan Synek a Petr Cieluch.
K projednávanému bodu byla vedena obsáhlá obecná rozprava, kde vedle poslanců vystoupili i představitelé jednotlivých bezpečnostních sborů. Ke konci rozpravy umožnili na žádost poslanci výboru vystoupení hosta – předsedy NOS PČR Milana Štěpánka. Ten ve svém vystoupení shrnul podněty svazu ke změně projednávaného ustanovení, oponoval tomu, že by díky jeho přijetí masové množství policistů zahájilo výdělečnou činnost. Pozitivně zhodnotil i návrat k obdobné praxi, jaká byla v ustanovení zákona č. 186/1992 Sb. V rámci policie reálně nelze vytvořit předpis, který by pokryl široké spektrum policejních služeb a určil, kde může dojít ke střetu zájmů. Striktní předpis by naopak mohl být zneužíván i při drobné výdělečné činnosti k ukončení služebního poměru, což si při nedostatku policistů nemůžeme dovolit. Poukázal také na to, že jistě je možné striktně zakázat výdělečnou činnost, ale jako jediná protiváha se jeví zásadní posílení tarifu, jako tomu bylo například v původní podobě zákona č. 361/2003 Sb. před jeho konečným schválením. Předseda reagoval na tvrzení poslanců o benefitech policistů s tím, že kterákoliv firma nabízí svým zaměstnancům daleko více benefitů než policie. Při této příležitosti požádal koaliční i opoziční poslance, ať se obrátí na paní ministryni financí a požádají ji, zda by v rozpočtu nenašla pár milionů na stravenky pro policisty, což je věc, která se bez výsledku řeší tři roky. Rovněž upozornil, že ani bývalí příslušníci nemají vyjma výsluhy žádné benefity – záměr zákona o veteránech nebyl realizován a bývalí příslušníci by si zasloužili nějaké sociální jistoty, zejména ti, kteří jsou už v důchodovém věku.