Vážení členové, kolegové, zákonodárci a čtenáři,
dne 11. 10. 2023 začalo v poslanecké sněmovně další projednávání třetího čtení tzv. úsporného balíčku. NOS PČR se znepokojením sleduje, že v této době rostoucích globálních bezpečnostních hrozeb místo navyšování výdajů na vnitřní bezpečnost, dochází naopak ke krácení rozpočtu Policie ČR, Vězeňské služby ČR a dalších složek zajišťujících bezpečnost v naší zemi.
Po selhání předchozích jednání spustil NOS PČR akci BEZPEČNOST NĚCO STOJÍ, jejíž součástí je zejména oslovení poslanců a senátorů Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dopisem v listinné i elektronické podobě. Dopis, jež obdržela každá poslankyně a každý poslanec obsahuje krátké shrnutí potřeby stabilizace a posilování Policie ČR a Vězeňské služby ČR, včetně přístupu okolních zemí a příklady konkrétních podstavů z okolí jejich poslaneckých kanceláří.
Za účelem stabilizace a posílení policie a vězeňské služby uskutečnil NOS PČR řadu jednání, přičemž je potřeba zmínit ta s ministrem vnitra a premiérem, která měla společného jmenovatele, a tím bylo pochopení pro vytvoření podmínek pro udržení zkušených příslušníků a úspěšný nábor k naplnění neobsazených míst v těchto sborech. Vše pochopitelně v kontextu zhoršující se bezpečnostní situace ve světě, migrace, ekonomických a dalších negativních faktorů, které mají potenciál zhoršit bezpečnost v naší zemi.
Byla jednoznačná shoda, že k dosažení tohoto cíle je potřeba zásadně navýšit nástupní příjmy příslušníků, ale i občanských zaměstnanců, zajišťujících nezbytnou podporu služby, jejichž platy patří k nejnižším ve veřejné sféře. To vše ještě v březnu letošního roku.
Co se od té doby změnilo? Místo navýšení nedostatečných platů se občanští zaměstnanci dočkali propouštění. Tedy ne, že by jejich pracovní náplň nějakým mávnutím kouzelného proutku zmizela, ale proto, že vláda od stolu škrtla určité číslo na jejich platy, zjevně bez jakékoli analýzy dopadu či jejich potřeby.
S navyšováním příjmů příslušníků to dopadlo podobně, byť bez propouštění. Tedy ne, že by bezpečnostní hrozby zmizely nebo se snížily. Právě naopak, což je patrné už jen z toho, jak se okolní země snaží navýšit počty policistů a navyšují jejich příjmy, aby byly připraveny čelit současným i nastupujícím bezpečnostním hrozbám naší doby.
Ostatně v rámci společnosti potřeba dobře předvídat, nepodcenit, být připraven a včas reagovat by se v oblasti bezpečnosti dala nazvat určitým pudem sebezáchovy a pro potenciální oběti nežádoucích činů tou nejlepší zprávou. Jestliže zkušenosti ukazují, že s rozvojem společnosti nastupují stále nové a sofistikovanější bezpečnostní hrozby, musí tomu odpovídat i stav příslušných složek, které před nimi společnost chrání.
Přitom pomineme-li vysoké riziko, je práce příslušníka velice náročná, a to nejen z hlediska fyzické připravenosti a psychické odolnosti, ale především právě z hlediska nezbytných zkušeností a znalostí, reagujících na stávající i nové bezpečnostní výzvy. Toho lze však dosáhnout především potřebnou délkou služby a neustálým rozvojem znalostí a dovedností, čímž jsme znovu u včasných a dostatečných náborů, neboť je zřejmé, že získání těchto předpokladů trvá roky.
Samozřejmou podmínkou pro požadované fungování těchto sborů je zejména dostatečné finanční zajištění, a to jak z hlediska potřebné konkurenceschopnosti služby příslušníka na trhu práce, tak i vytvoření kvalitní a nezbytné podpory výkonu služby.
Proto se tímto obracíme na zákonodárce, aby s moudrou předvídavostí nesnižovali rozpočet Policie ČR a Vězeňské služby ČR, ale naopak posílili vnitřní bezpečnost jejich navýšením, protože
BEZPEČNOST NĚCO STOJÍ
#BezpecnostNecoStoji
Symbolická rouška jako součást dopisu zákonodárcům zaslanému na poslaneckou kancelář