Včerejšího dne proběhla v poslanecké sněmovně krátká schůzka s poslancem a předsedou strany Starostové a nezávislí Vítem Rakušanem, jeho asistentem Adamem Voltem a Lukášem Hendrychem, s vedením Nezávislého odborového svazu Policie ČR, zastoupeném předsedou Tomášem Machovičem, 1. místopředsedou Milanem Synkem a místopředsedou za Vězeňskou službu ČR Petrem Cieluchem. V úvodu předseda STAN upozornil, že není stále ministrem vnitra a schůzka probíhá proto, aby navázal přímou komunikaci s největší odborovou organizací v rámci bezpečnostních sborů a zjistil informace a názory na problematiku spojenou s opatřeními Covid, personální situací a ohodnocení příslušníků bezpečnostních sborů. Upozornil, že má zájem o pravidelné setkávání tak, aby měl co nejširší přehled v dění v rámci bezpečnostních sborů.
Úvodní téma byla opatření spojené s pandemií Covid, kdy upřesnil, že jeho prioritou je přesvědčit co největší množství příslušníků k očkování, protože vnímá, že ve spojení s opatřeními, které zamezují šíření nemoci je toto východisko k odlehčení systému zdravotnictví, vytíženým lékařům a personálu v nemocnicích. Předseda NOS PČR k tomuto tématu sdělil, že svaz očkování podporuje, každopádně vedení NOS PČR vnímá nutnost zachování očkování jako dobrovolné, a proto prosazuje očkování dobrovolné s pozitivní motivací příslušníků s kombinací již přijatých opatření. Dále předseda NOS PČR upozornil, že v případě povinného očkování může dojít k omezení náboru nových příslušníků a riziku odchodu krátce sloužících příslušníků, případě těch, kteří již nějakou dobu zvažují odchod z bezpečnostního sboru. K tomu první místopředseda doplnil, že policie potřebuje udržet zkušené policisty a jejich odchod z takového důvodu by byl pro sbor velkou ztrátou. Předseda svazu také upozornil, že v současné době policii chybí více jak 3 tis. příslušníků a jakékoliv opatření mohou prohloubit personální podstav.
Při jednání předseda svazu otevřel téma stravování, shrnul historii (ne)poskytování příspěvku na stravu jeho znovuzavedení, potřebě jeho udržení i poslední jednání s představiteli ministerstva k trvalému navýšení rozpočtu policie o potřebné finanční prostředky. K tomu první místopředseda svazu vysvětlil, že jeho neposkytování by se dotklo především drtivé většiny policistů a zaměstnanců sloužících či pracujících na oddělení mimo dosah stravovacích zařízení umístěných téměř vždy v krajských městech.
V rámci tématu finančního ohodnocení příslušníků předsednictvo NOS PČR poukázalo na nutnost najít další prostředky pro ocenění příslušníků tak, aby o práci u Policie ČR či jiných sborů byl zájem a došlo ke konkurenceschopnosti vůči jiným zaměstnavatelům. Předseda STAN k tomuto uvedl, že se jedná o téma, které je třeba více posoudit a více se s ním seznámit. Dále upozornil, že v současné době by mělo dojít k úsporám v rámci všech ministerstev. V případě resortu MV ČR vidí úsporu především ministerstva, ale i částečně v bezpečnostních sborech, ale takové, které by se nedotkly přímého výkonu a fungování bezpečnostních sborů, kdy úspory si dovede představit v dlouhodobých investicích. Dále k příjmům příslušníků zdůraznil, že rozhodně není nikterak zájem krátit příslušníkům jejich služební příjmy, jako se to stalo v minulosti.
Na závěr sdělil, že si váží práce příslušníků a cení si názorů jak pozitivních, tak negativních a reálných informací, které by mohly pomoci při řešení problémů u bezpečnostních sborů.
I přes omezený časový prostor, který v tomto spíše seznamovacím setkání, ani nemohl být dostatečný k důkladnému prodiskutování předložených témat, natož dalších potřebných, byla očividná snaha pana poslance a jeho přítomných kolegů naslouchat a porozumět problémům policie i jejich zaměstnanců a příslušníků.
Tomáš Machovič,
Předseda NOS PČR