V níže uvedeném článku se pokusíme nastínit problematiku následků porušení očkovací povinnosti u příslušníků bezpečnostních sborů, na kterou se často ptáte.
Vydáním vyhlášky č. 466/2021 Sb., kterou se novelizovala vyhláška č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem byla pro příslušníky a zaměstnance bezpečnostních sborů stanovena povinnost podrobit se očkování proti nemoci covid-19.
Nutno dodat, že vyhláška je vydána na základě zákonného zmocnění obsaženého v zákoně č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů. Z přechodných ustanovení k vyhlášce 466/2021 Sb. vyplývá, že očkování musí být provedeno do 28. 2. 2022. Lze konstatovat, že vyhláška byla zpracována nedokonale, neboť vyvolává celou řadu otázek, ale ponechává je bez odpovědí. K tomuto závěru již došlo i Ministerstvo zdravotnictví ČR, které vyhlášku vydalo. Ministr zdravotnictví avizoval novelizaci vyhlášky v polovině února 2022.
Vzhledem k uvedenému se ocitlo v nejistotě mnoho příslušníků, kteří se z různých důvodů nechtějí nechat očkovat. Vyhláška totiž neřeší výjimky z očkování u těch osob, které covid-19 prodělaly nebo u nich byl zjištěn zdravotní stav, který brání podání očkovací látky. Díky oznámení o novelizaci mnozí příslušníci dosud váhají se zahájením očkování, neboť důvodně očekávají změnu termínu, do něhož musí být očkováni.
Dne 21. 12. 2021 proběhlo jednání zástupců bezpečnostních sborů a Nezávislého odborového svazu Policie České republiky pod vedením prvního náměstka ministra vnitra a odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra ČR. To se zabývalo zejména právními dopady nesplnění povinnosti podrobit se očkování proti nemoci covid-19. Zde zástupci svazu opět zopakovali, že svaz podporuje očkování, avšak nemělo by být povinné, a uvedli argumenty, proč je takováto povinnost u příslušníků bezpečnostních sborů zbytečná.
Při jednání byla vyloučena možnost propuštění z důvodu zdravotní nezpůsobilosti podle § 42 odst. 1 písm. h) zákona o služebním poměru. Stávající znění vyhlášky č. 226/2019 Sb., o zdravotní způsobilosti ke službě v bezpečnostních sborech, totiž neumožňuje absenci očkování proti nemoci covid-19 označit za dlouhodobou nezpůsobilost příslušníka pro výkon služby. V úvahu přichází pouze postup spočívající v uložení kázeňského trestu odnětí služební hodnosti (§ 186 odst. 7 zákona o služebním poměru) pro nesplnění povinnosti podrobit se očkování stanovené v § 92 odst. 3 písm. g) zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.
Důsledkem uložení kázeňského trestu odnětí služební hodnosti je propuštění ze služebního poměru podle § 42 odst. 1 písm. e) zákona o služebním poměru. O kázeňském přestupku i o propuštění musí být vedeno řízení ve věcech služebního poměru při zachování procesních práv účastníka řízení. Takto propuštěnému příslušníkovi náleží, za splnění podmínek uvedených v § 155 a 157 zákona o služebním poměru, odchodné i výsluhový příspěvek. Příslušník může samozřejmě podat žádost o propuštění podle § 42 odst. 1 písm. m) zákona o služebním poměru, nicméně v důsledku nejistoty o změně termínu stanovené povinnosti být plně očkován, nelze takový postup nyní doporučit.
Jednání zástupců bezpečnostních sborů nemohlo dát odpověď na řadu dalších otázek týkajících se postupu služebních funkcionářů, jako je postup u příslušníků v záloze neplacené, případně záloze činné nebo pro studující, postup, pokud příslušník nebude mít ke stanovenému datu ukončeno očkování (například pro krátkodobé onemocnění vylučující aplikaci očkovací látky).
Lze doufat, že Ministerstvo vnitra ČR, potažmo bezpečnostní sbory a odborové organizace budou mít, na rozdíl od předchozí úpravy vyhlášky, možnost ovlivnit znění připravované novely vyhlášky tak, aby dopady povinnosti se očkovat měly pro příslušníky co nejmenší negativní následky.
Členům, které zasáhla povinnost očkování a bylo s nimi zahájeno takové řízení bude pochopitelně jako obvykle poskytnuto právní zastoupení.
JUDr. Petr Tomek
člen předsednictva NOS PČR