Přepis Lidové noviny 16.12.2023
Generální inspekce bezpečnostních sborů má mít více pravomocí. U policistů bude zkoumat alkohol či drogy, bude moci i do bytů
Členové Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vyšetřující trestnou činnost policistů, celníků a příslušníků Vězeňské služby ČR by mohli získat nové pravomoci. Konkrétně by nově mohli kontrolovat, jestli policisté, dozorci nebo celníci nejsou ve službě pod vlivem alkoholu nebo drog. Získají také pravomoc vstupovat do prostor užívaných policií, vězeňskou službou nebo celní správou a do obydlí bez souhlasu jeho uživatele, pokud je vstup nutný pro ochranu života nebo zdraví. Počítá s tím novela zákona o GIBS, která nyní čeká ve sněmovně na projednání. Podle ní by inspektoři mohli také mít možnost nosit při určitých příležitostech, jakými jsou slavnostní nebo společenské příležitosti, služební stejnokroj.
„Zákon o GIBS je účinný poměrně dlouhou dobu, dvanáct let, bez výraznějších legislativních úprav. Cílem jeho novely je proto řešit identifikované nedostatky stávající právní úpravy a aktualizovat postupy GIBS s ohledem na vývoj v bezpečnostní oblasti,“ řekl LN Ondřej Krátoška, mluvčí ministerstva vnitra, které novelu předkládá. Nepotřebují to Je prý také třeba upravit konkrétní ustanovení podle novelizovaného zákona o policii a současně odstranit nejasnosti, nesystémovosti a nelogičnosti, které vznikly především legislativním spěchem při tvorbě a schvalování původního zákona o GIBS. „Současný návrh je předkládán z velké části v témže znění, ve kterém byl již jednou schválen českou vládou dne 14. září 2020,“ líčí Krátoška.
Jako problematický moment v současné praxi materiál mimo jiné uvádí následující situaci: „Dochází k úkonům vůči příslušníkovi bezpečnostního sboru – řidiči vozidla (zejména pak příslušníka policie) a je podezření, že je tento příslušník pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky… Příslušníci inspekce musejí nyní na místo přivolat hlídku policie, která pak může tuto kontrolu provést. Tím jednak dochází k časové prodlevě kontroly a také jsou do úkonů inspekce zapojovány třetí osoby, což je z hlediska strategicko-taktického silně nežádoucí.“
Bývalý velitel elitního protimafiánského útvaru Robert Šlachta však míní, že pravomoc kontrolovat, zda příslušníci ozbrojených sborů ve službě nejsou pod vlivem alkoholu, je nadbytečná. „GIBS by se měla věnovat jiným činnostem, například vyřizovat stížnosti na jednání příslušníků bezpečnostních sborů nebo rozpracovávat jejich případné zapojení do trestné činnosti. Na tento druh kontrol úplně stačí běžní policisté, kteří k tomu mají prostředky,“ sdělil Právu Šlachta s tím, že příslušníků inspekce je zhruba 300, zatímco policistů 38 tisíc, a proto by inspektoři na tuto činnost neměli plýtvat silami. „V případě oprávnění ke vstupu do objektů jsem pro, protože je přesně vymezeno, za jakých podmínek by mohli do objektu vstoupit i bez souhlasu státního zástupce,“ dodal Šlachta.
Předseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Tomáš Machovič naopak míní, že povolení ke kontrolám na přítomnost alkoholu a drog u příslušníků ve službě může některé procesy zjednodušit. Nejsou prý výjimečné například situace, kdy řidič při silniční kontrole odmítne s policisty jednat se zdůvodněním, že jsou opilí. „Pak se provádí kontrola a tu by nyní mohli provést i příslušníci GIBS,“ vysvětlil Machovič. Nepředpokládá ale, že by inspekce kvůli tomuto novému oprávnění zřídila zvláštní jednotku, která by jezdila po útvarech PČR a hlídala požívání alkoholu. „Protože je také základní povinností vedoucího kontrolovat, zda je příslušník připraven do služby tak, jak má,“ vysvětlil Machovič. Stejně tak nemá problém s rozšířením oprávnění vstupovat do některých objektů. „Předpokládám, že kdyby k takovému zásahu mělo dojít, tak kvůli právě probíhající trestné činnosti, ne že tam budou vstupovat jen kvůli běžnému vyšetřování případu. Na to si mohou vyžádat souhlas státního zastupitelství,“ objasnil. Testy jako provokace Problematická je podle něj pasáž v novele, která upravuje tzv. testy spolehlivosti, při kterých policisté nevědomky procházejí situacemi, které musí běžně řešit, a nepodlehnout při nich pokušení korupce. Dle nynější úpravy musel inspektor informovat zkoušeného příslušníka o provedení zkoušky pouze v případě, kdy při ní jednal protiprávně. Podle novely by musel o provedené zkoušce informovat v každém případě.
„S testy spolehlivosti máme dlouhodobě problém. Pokud někoho vyprovokuji, v podstatě ho tím navádím k páchání trestné činnosti. Nevím, jestli to nazývat prevencí, pro mě je to spíše provokace,“ podotknul Machovič. Na jedné straně sice chápe, že jde o nástroj, který Generální inspekce bezpečnostních sborů vyžadovala. „Ale nemyslím, že by takto společnost neměla fungovat. Když se něco stane, ať je to řádně prověřeno a řešeno, ale představte si, že by tyto testy policie zkoušela na občany,“ dodal.
Ředitel inspekce Vít Hendrych však testy spolehlivosti pokládá za výrazný nástroj prevence. „Troufnu si říci, že v policii to téměř zlikvidovalo pouliční korupci,“ řekl LN v nedávném rozhovoru.