Dne 17. 4. 2025 se uskutečnilo jednání zástupců odborových organizací s ministrem vnitra Vítem Rakušanem a dalšími zástupci ministerstva, policejním prezidentem Martinem Vondráškem, náměstkem generálního ředitele HZS ČR Petrem Ošlejškem. Za NOS PČR se jednání zúčastnil předseda Tomáš Machovič, 1. místopředseda Milan Synek a místopředseda za vězeňskou službu Jiří Grosman.
Ministr vnitra v úvodu jednání shrnul dosavadní jednání, výsledky a příčiny, jež vyústily v návrh na zpracování analýzy porovnání platových podmínek v bezpečnostních sborech a Armádě ČR.
K samotné analýze pak připomněl, že při prosazení jejího zpracování ve spolupráci s vládním analytickým útvarem si tento úkol, jež prosadil, vzal za svůj, a první varianta byla zpracována v termínu. Nicméně tato verze nezohledňovala některé důležité parametry připomenuté ze strany HZS, a tak vyvstala potřeba další úpravy, aby nedošlo k hrubému zkreslení údajů.
Vysvětlil také, proč analýza porovnává rok 2023 a ne 2024 – tehdy totiž došlo k vyplacení mimořádného objemu finančních prostředků v souvislosti s povodněmi, což by zásadním způsobem ovlivnilo výsledky analýzy. Nicméně došlo i k potřebnému zohlednění roku 2024.
K výsledkům analýzy dodal, že z toho vyplývá i důležitá skutečnost, že bezpečnostní sbory i armáda loví tzv. ve stejném rybníku, a tedy je potřeba i přes jejich nespornou odlišnost, aby bylo srovnatelné jejich odměňování. Spolu s přítomnými zástupci ministerstva vnitra a bezpečnostních sborů pak blíže vysvětlil výsledky analýzy a prezentoval, že přes rozdílné úhly pohledu a odlišnosti ve struktuře odměňování lze odpovědně dojít k částce 4.000 Kč v neprospěch bezpečnostních sborů ministerstva vnitra, kterou ministerstvo považuje za obhajitelnou.
Proto ministr vnitra navrhl navýšení služebních příjmů pro příslušníky v jeho rezortu o tuto částku od 1.7.2005, a tento návrh předložil v minulém týdnu na jednání vlády.
Pokud by k takovému navýšení došlo, pak jeho rozdělení by bylo 3.200 Kč do stabilizačního příplatků a 800 Kč do odměn, neboť objem prostředků na odměny se v poměru k vyplácených ostatních částí služebního příjmu stále snižuje a policejní prezident vidí potřebu motivovat ty, kteří pracují mimořádně a věří, že služební funkcionáři přistoupí k jejich rozdělování odpovědně.
Připomněl, že s navýšením od 1.1.2024 by tak celkově došlo v tomto roce k navýšení služebních příjmů o 6.600 Kč a došlo by tak k „sevření nůžek“ mezi odměňováním vojáků na jedné straně a policisty a hasiči na druhé.
Připomínka NOS PČR, že se stále zvětšuje poměr mimotarifní části služebního příjmu, což má za důsledek výrazný pokles příjmů v případě nemoci, ošetřování a dalších případů, kdy se takový příspěvek nevyplácí, byla zhodnocena jako oprávněná, nicméně požadavek na navýšení pro policisty a hasiče o 4.000 Kč je prosazován zastřešujícím ministerstvem vnitra, a i proto netarifní složky (pozn. oproti tomu tarifní tabulka je společná pro příslušníky vězeňské služby, ceníky i tajné služby, nespadající pod rezort ministerstva vnitra).
Připomněl dojednaný střednědobý výhled na pětiprocentní navyšování celkového objemu peněžních prostředků po tři toky, což umožní pětiprocentní navýšení do tarifních příjmů od 1.1.2026.
K návrhu na čtyřtisícové navýšení do netarifních složek dále sdělil, že prohlášení ministryně obrany před jednáním vlády o požadavku na více jak osmitisícové navýšení pro vojáky z povolání vše změnilo, zejména pokus o „sevření nůžek“ a srovnatelné nastavení podmínek odměňování, a k projednání návrhu na navýšení pro policisty a hasiče na jednání vlády nedošlo.
Výsledkem jednání vlády však byla shoda na potřebě řešit platy v bezpečnostních a ozbrojených sborech v jednom balíku jako celek a neoddělovat vnější a vnitřní bezpečnost.
Požadavek na navýšení 4.000 Kč stále trvá, nicméně důležité budou také návrhy ministerstva obrany, na něž bude vnitro odpovídajícím způsobem reagovat.
Znovu byla diskutována také potřeba či výhoda navázání procenta HDP i pro bezpečnostní sbory po vzoru Armády ČR.
Policejní prezident také krátce shrnul průběh práce pracovní skupiny „Agendy“ a ocenil pracovní nasazení všech, kteří se na snaze o zefektivnění činností policie podílejí.
Odbory také zdůraznily, že plánované navýšení se týká příslušníků, a propad platů občanských zaměstnanců se stále prohlubuje, protože už nyní je třetina jejich platové tabulky pod minimální mzdou a dvě třetiny pod zaručenou. Z odpovědi vyplynulo, že občanští zaměstnanci jsou odměňování podle platové tabulky zahrnující všechny státní zaměstnance v příslušné skupině, a tak samo ministerstvo vnitra není příslušné tuto tabulku změnit. K tomu NOS PČR připomněl návrh na vyčlenění samostatné platové tabulky občanských zaměstnanců bezpečnostních sborů nebo alespoň stanovení, že u této skupiny se automaticky navyšuje plat o 25 procent, který prosazuje. Zástupci ministerstva vnitra v souvislosti s tématem platů občanských zaměstnanců sdělili, že při Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR vznikla pracovní skupina, která by měla řešit systémové nastavení platů státních zaměstnanců.
Na úplný závěr pak NOS PČR představil návrh na zavedení daňového zvýhodnění pro příslušníky bezpečnostních sborů po vzoru Německa, který by v prostředí daňového systému České republiky mohl být realizován například daňovým odpočtem podobným způsobem, jako se uplatňuje sleva na druhého z manželů. Tento návrh byl zhodnocen jako podnětný a bylo konstatováno, že určitě by se měl řešit soubor benefitů pro bezpečnostní sbory jako celek.
Pozn. Základní soubor benefitů navrhovaných NOS PČR naleznete v článku “Jednání s ministrem vnitra 20.01.2025” .
Po jednání byly již tradičně na videokonferenci s jeho průběhem seznámeny předsedkyně a předsedové základních organizací a členové dalších orgánů NOS PČR.
Protože #BezpecnostNecoStoji
Předsednictvo NOS PČR