Dnešního dne se od 10:30 hodin uskutečnilo jednání zástupců NOS PČR s ministryní spravedlnosti p. Mgr. Marií Benešovou.
Zúčastnili se jej předseda Milan Štěpánek, místopředseda pro VS Josef Malý a členové předsednictva Petr Tomek a Petr Cieluch. Spolu s paní ministryní vedení ministerstva zastupovali náměstek Jeroným Tejc a Miroslav Broum za ekonomický úsek, dále byl jednání přítomen GŘ VSČR Petr Dohnal a jeho náměstek pro ekonomiku Jaroslav Myšička.
V úvodu jednání přednesl předseda NOS PČR skutečnosti, které jsou důležité pro jednání:
Považujeme za nutné navýšení služebních příjmů příslušníků a platů zaměstnanců bezpečnostních sborů, abychom nečelili jejich odchodům z důvodu mizivé perspektivy pro další léta. Dostatečný objem prostředků je důležitý také pro realizaci stabilizačního příplatku, který je nově v zákonu o služebním poměru, bez finančních prostředků zcela pozbývá významu. Stabilizační příplatek, nebude-li řádně upraven vnitřními předpisy, může způsobit další rozdíly mezi bezpečnostními sbory ale i uvnitř jednotlivých sborů.
Vládou avizovaný objem 2% na služební příjmy a platy nemůže být dostačující na navýšení, které by znamenalo jistotu pro příslušníky a zaměstnance. Požadavek odborových organizací je navýšení o 8%, v tomto duchu předseda NOS PČR s místopředsedou OSH jednal s ministrem vnitra.
Současný stav se již nyní projevuje na personální situaci bezpečnostních sborů, u vězeňské služby se například projevuje výrazným zvýšením částky, která byla a ještě bude vyplacena na odchodném v letošním roce. Ve věznicích nelze nedostatek příslušníků řešit tím, že se některá místa neobsadí – není možné nechat prázdné strážní věže nebo zavřít bránu.
Rozpočet VS ČR se zkomplikoval i díky uzákoněnému odměňování vězňů, potřebné jsou prostředky na údržbu a opravy.
Odmítáme i nesystémové snížení počtu zaměstnanců, kdy by toto znamenalo rušení obsazených pracovních míst a prohlubovalo by se zatížení, které je vysoké jak u zaměstnanců, tak u příslušníků.
Petr Tomek popsal negativní vývoj služebních příjmů u příslušníků bezpečnostních sborů, podložený detailním rozborem. Když například srovnáme relativní pozici policisty na žebříčku příjmu v roce 2007 a o deset let později, zjistíme, že se propadla o 20 procent, nebo např. příjem policisty při zohlednění inflace byl v roce 2016 na úrovni let 2004-2005.
Paní ministryně Benešová ubezpečila zástupce odborového svazu, že negativní situaci vnímá, chce zlepšit podmínky ve vězeňské službě a vede jednání ke zlepšení situace. Má k dispozici potřebné ekonomické údaje k nutným požadavkům a bude ve věci jednat s ministryní financí. Její slova potvrdil i GŘ VSČR Petr Dohnal. Náměstek Jeroným Tejc, který je od 01. 07. 2019 pověřen úsekem vězeňské služby, upozornil i na skutečnost, aby příslušníci neodcházeli nejen kvůli platům, ale i v reakci na špatné pracovní podmínky a nevhodné chování nadřízených.
Místopředseda Josef Malý se dotázal paní ministryně, zda je možné změnit rozhodnutí o 3% snížení počtu zaměstnanců, dostalo se mu odpovědi, že v tuto dobu je již vše rozhodnuto a věc se změnit nedá.
GŘ VSČR znovu upozornil na nutnost profinancování stabilizačního příspěvku, aby nevznikaly další nerovnosti v případě jeho aplikace.
V závěru se strany jednání shodly na tom, že budou nadále vyvíjet činnost k dosažení společného cíle, kterým je zlepšení platových podmínek příslušníků i zaměstnanců. Předseda NOS PČR bude znovu iniciovat jednání s paní ministryní financí.
Praha, dne 29. 07. 2019
JUDr. Milan Štěpánek, předseda NOS PČR