Dne 31. 5. 2017 proběhla 43. Schůze výboru pro bezpečnost. Jako třetí bod se projednával vládní návrh zákona o služebním poměru.
Zpravodaj Mgr. Stanislav Huml sdělil, že, projednání návrhu zákona je po druhém čtení v Poslanecké sněmovně, kdy výbor je výborem garančním. Za MV byl přítomen náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, práva, archivnictví a správních agend pověřený řízením sekce veřejné správy JUDr. PhDr. Petr Mlsna, Ph.D. Projednávání bodu započalo v 17:45 hodin. Za NOS PČR se jednání zúčastnili – Milan Štěpánek, Libuše Branná, Petr Cieluch a Petr Tomek.
Během zahájení jednání se dotazovala poslankyně Černochová, proč ministerstvo vnitra vydalo zamítavé stanovisko ke stabilizačním příspěvkům a dokonce s tímto souhlasily odbory. Ať se k tomu odbory vyjádří. Za NOS PČR vystoupil Petr Tomek, který spolupracoval na novelizaci zákona a sdělil, že by stabilizační příspěvek nepostihl ani 5% policistů. Tento by byl rozdělen hlavně do Prahy a do Středočeského kraje, což by vedlo destabilizaci policie v jiných krajích. Bylo tedy výhodnější přidání formou zvýšení tarifů všem policistům, tedy aby byla zajištěna stejná péče pro všechny policisty, hlavně pro ty, kteří slouží. Dále uvedl, že na poslední pozměňovací návrh jsme jako odbory nemohli reagovat, protože jsme se o tomto dozvěděli až na tomto jednání. Také zmínil potřebu věnovat se hlavně tématům, které by vedly ke stabilizaci Obvodních oddělení, kde je největší kariérní pohyb policistů. Na dotaz poslankyně Černochové, proč odbory nepotvrdí, že byly účastny jednání o pozměňovacích návrzích na ministerstvu během minulého týdne, již nebylo možné odpovědět, poslanci pokračovali v projednávání. Alespoň zde můžeme konstatovat, že na takovéto jednání v minulém týdnu nebyli zástupci NOS PČR přizváni.
Následně došlo k projednávání jednotlivých bodů a k následnému hlasování k jednotlivým pozměňujícím návrhům. Návrhy poslance Štětiny na zásahy do výsluh nebyly doporučeny, nebylo doporučen ani návrh na zrušení zkušební doby. Z dalších návrhů byly doporučeny návrhy kázeňských odměn jednou za 5 let, zvýšení zvláštního příplatku a dále jednorázové úmrtné ve výši 12ti násobku platu.
Hlasování o návrhu zákona jako celku bylo schváleno.
V závěru chceme uvést, že hlavní myšlenkou novely bylo odstranění dlouhodobé křivdy, a to 150 neplacených přesčasových hodin. Podmínkou bylo nedestruování výsluhových příspěvků. Chceme také zdůraznit, že na uvedeném jednání výboru pro bezpečnost se nikdo ze zástupů NOS PČR (ani při předchozích jednáních) nevyjadřoval proti návrhům pana poslance Zdeňka Ondráčka. Pokud toto někdo tvrdí, předkládá informace, které nejsou založeny na pravdě.
Předsednictvo NOS PČR