Dne 6. 3. 2019 se uskutečnilo jednání předsedů NOS PČR, OSH, OSOO a UBS s prvním náměstkem ministra vnitra JUDr. Ing. Jiřím Nováčkem v otázce novelizace zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Tiskovou zprávu k tomuto jednání naleznete zde, níže je připojen dopis ministra vnitra příslušníkům bezpečnostních sborů.
Dne 05. 03. 2018 zaujal Výbor NOS PČR pro policii negativní stanovisko k návrhu poslanců Zdeňka Ondráčka, Jiřího Maška, Radka Kotena, Jana Bartoška a Hany Aulické Jírovcové, na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 399). Negativní stanovisko je odůvodněno tím, že nezapočtení odměn poskytovaných podle § 123 zákona o služebním poměru postihne i příslušníky, zejména v nižších služebních hodnostech, jimž jsou poskytovány odměny v minimální výši, nicméně alespoň částečně vylepšují jinak nepříliš vysoký průměrný služební příjem pro účely výsluhových nároků. Nelze nepoukázat ani na snahu o nivelizaci výše výsluhového příspěvku pro příslušníky, kteří jsou odměňováni za kvalitní výkon služby a příslušníky, kteří takovou kvalitu neodvádějí. Zásadním způsobem budou znevýhodnění příslušníci s vysokou odborností a dlouholetou praxí, jimž jsou poskytovány odměny v tomu odpovídající výši. Důsledky pro tisíce příslušníků nemohou ospravedlnit záměr zabránit jednotlivcům, aby nedosáhli na nepřiměřené výsluhové nároky. Nabízelo se hned několik způsobů, jak tomu zabránit bez vedlejších negativních dopadů.
Sama skutečnost, že návrh byl podán v tak nekvalifikované podobě, vede, a signály ze všech bezpečnostních sborů to jednoznačně potvrzují, nejen k nervozitě, ale dokonce k výraznému zvýšení žádostí příslušníků o propuštění ze služebního poměru. Nedostatek příslušníků se odrazí i na podmínkách výkonu služby těch příslušníků, kteří ve služebním poměru zůstanou. Nelze se nezmínit ani o tom, že prostředky vynaložené na nábor nových příslušníků mohly být investovány účelněji – do odměňování stávajících příslušníků.
Toto negativní stanovisko není ojedinělé, stejný postoj má Odborový svaz hasičů a Odborový svaz státních orgánů a organizací. Opakovaně se k této věci vyjádřil i ministr vnitra Jan Hamáček. V rámci mezirezortního připomínkového řízení zaujaly nesouhlasná stanoviska také tyto subjekty: Ministerstvo vnitra ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Úřad pro zahraniční styky a informace, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služba a Ministerstvo spravedlnosti ČR. Ministerstvo financí své původně kladné stanovisko změnilo na neutrální.
Chceme příslušníky bezpečnostních sborů ubezpečit, že není důvod k panice a k odchodům ze služebního poměru z obavy založené na omezení výsluhových nároků. Ochrana těchto oprávněných sociálních výhod je naší prioritou směrem ke všem příslušníkům bezpečnostních sborů.
JUDr. Milan Štěpánek, předseda NOS PČR
příloha:
dopis_prislusnikum_bezpecnostnich_sboru