V minulém týdnu předseda NOS PČR Tomáš Machovič a místopředseda NOS PČR pro vězeňskou službu Petr Cieluch iniciovali další ze schůzek se zástupci politických stran, tentokrát s ministrem vnitra a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Schůzka byla směřována k tématům covidových odměn, rozpočtu Policie ČR a udržení všech hlavních benefitů příslušníků bezpečnostních sborů.
Jan Hamáček nejprve sdělil, že si velice váží práce příslušníků a zaměstnanců všech bezpečnostních sborů a vnímá jejich práci jako důležitou pro společnost, kdy plné nasazení mohla společnost vnímat při mimořádných opatření spojených s pandemií COVID. Dále sdělil, že dodržel slib a na základě jednání odborových organizací ve vládě prosadil mimořádné ocenění příslušníků bezpečnostních sborů, kteří se podíleli na konkrétních bezpečnostních opatření spojených s pandemií. Předseda NOS PČR upozornil, že odměny byly vyplaceny, ale nedošlo k přidělení finančních prostředků pro občanské zaměstnance dle předchozí dohody a dále, že v některých případech nebylo řádně vyhodnoceno udělení covidových odměn. Ministr k tomuto sdělil, že v rámci vlády učinil vše, aby ministerstvem financí byla pro příslušníky policie a další bezpečnostní sbory vyčleněna co největší částka, která také oproti původnímu jednání byla navýšena. Také požadoval po ministerstvu financí i část pro občanské zaměstnance, ministerstvo financí bylo ale opačného názoru a původně odměny pro příslušníky nechtělo vyplatit, až po jeho intervenci, společně s ministryní spravedlnosti, byly finance zajištěny pro jednotlivé bezpečnostní sbory. Toto vnímá jako velký úspěch zajištění finančních prostředků navíc z ministerstva financí mimo rozpočty ministerstva vnitra a ministerstva spravedlnosti jako úspěch, i když jeho představa byla na vyčlenění odměn větší, a to hlavně i pro zaměstnance Policie ČR a Vězeňské služby ČR.
Předseda NOS PČR řešil s ministrem i rozpočet policie, kdy upozornil na udržitelnost rozpočtu policie tak, aby nebyly nikterak kráceny požadavky na investice a provozní náklady, protože jakékoliv krácení rozpočtu by mohlo negativně působit na pracovní podmínky příslušníků a zaměstnanců Policie ČR. K tomuto vysvětlil, že ministerstvo vnitra nemá zájem, jakkoliv krátit rozpočet policie, a to jak v investicích, tak provozu, stejně tak dopustit, aby jakkoliv v budoucnu byly omezeny stěžejní benefity příslušníků všech bezpečnostních sborů jako je odchodné, výsluhy či příspěvek na stravování.
K příspěvku na stravování pro rok 2022 sdělil, že v rámci požadavků Policie ČR na vyčlenění finančních prostředků nebyl požadavek ze strany ministerstva financí akceptován. Vzhledem k tomu, že v minulosti přislíbil dlouhodobé udržení příspěvku na stravování příslušníků Policie ČR, zajistil v rámci rozpočtu MV ČR vyčlenění nutné částky na další pololetí roku 2022, příspěvek by měl tedy nadále pokračovat. K jednání o platech sdělil, že v rámci vlády se ministři za ČSSD snažili společně s odbory prosadit navýšení pro příslušníky ve výši 3.000 Kč, vláda návrh jejich strany neakceptovala a navrhla zvýšení pouze 1.400 Kč, proto jejich ministři nesouhlasili s navrženým rozpočtem. K tomuto uvedl, že neschválení ohodnocení zaměstnanců vnímá jako neférové gesto, které pouze ukazuje, jak někteří představitelé vlády pohlížejí na zaměstnance státu, a hlavně na příslušníky bezpečnostních sborů. Přislíbil, že pokud bude schopen ovlivnit směřování rozpočtu po volbách, bude se snažit prosadit vyšší ohodnocení příslušníků tak, aby korespondovalo s reálnou inflací, aby nedošlo k propadu reálných platů příslušníků, a tímto se zamezilo případným odchodům příslušníků ze služebního poměru. Předseda NOS PČR k tomuto upozornil, že v případě jakéhokoliv navýšení platů konkrétní částkou je potřeba v rozpočtu počítat i s příslušníky, kteří mají o 10 % navýšené tarify za směnný provoz, kdy je potřeba zajistit i rozpočet pro navýšené tarify. Předseda ČSSD uvedl, že v rámci schvalování rozpočtu po volbách bude muset být toto řešeno společně s výši platů příslušníků.
Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček přislíbil pravidelné jednání s odborovými organizacemi i v budoucnu, kdy vnímá důležitou roli odborových organizací, které mohou přispět ke zlepšení podmínek příslušníků a zaměstnanců.
Tomáš Machovič,
Předseda NOS PČR