Dnešního dne proběhla schůze č. 3 Podvýboru pro Policii České republiky, obecní policii a soukromé bezpečnostní služby Poslanecké sněmovny PČR – viz odkaz na program: http://www.psp.cz/sqw/text/text2.sqw?idd=146202
Jednání se účastnili členové předsednictva NOS PČR Milan Štěpánek, Libuše Branná a Petr Cieluch. Jako první byl projednáván bod „Informace o naplňování koncepce balistické ochrany policistů a o naplněnosti výstrojních skladů“, tuto předložil náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku brig. gen. Ing. Petr Petřík. V diskuzi se vyjádřil k dotazům poslanců a zástupců odborových organizací. Mimo jiné padlo, že e-shopy pro dodávky výstrojních součástek budou zprovozněny do konce roku 2018.
Další bod, nazvaný „Aktuální problémy bezpečnostních složek v souvislosti s personální situací a s návrhem státního rozpočtu na rok 2019“, úzce navazoval na včerejší jednání odborových organizací s vládou. Jednání byli přítomni zástupci ministerstva financí a náměstek ministra vnitra pro ekonomiku Mgr. Jiří Zmatlík, rovněž i gen. Petřík. Diskuze se týkala zejména finančních prostředků na navýšení zvláštního příplatku na rok 2019 pro příslušníky bezpečnostních sborů a policie konkrétně. Zástupci MV a PČR sdělili poslancům, že od počátku jednání o státním rozpočtu prosazují variantu, která by znamenala zásadní navýšení tzv. rizikového příplatku, a jsou proti krásně nazvané „minimalistické“ variantě, zpracované ministerstvem financí. Ta by znamenala pouze dorovnání na minimální úroveň nebo jen nepatrné zvýšení. Je zcela nepřijatelná i pro zástupce odborových organizací.
Předseda podvýboru Zdeněk Ondráček umožnil vystoupení i zástupcům odborů. Předseda UBS Zdeněk Drexler upozornil na potřebu navýšení zvláštního příplatku na dostatečnou úroveň, v souladu s požadavky vedení policie, které podporuje. Nevyhovění požadavkům by vyvolalo napětí mezi policisty a možné odchody. Hovořil i o včerejším jednání a dalších plánovaných schůzkách s vedením rezortu a vlády. Předseda NOS PČR Milan Štěpánek argumentoval konkrétními údaji o současné průměrné výši zvláštního příplatku s tím, že na nový odpovídající průměr 7.500,– Kč potřebuje policie 1,4 mld. Kč, přičemž vládou navrhovaných 6% objemu představuje cca 1,2 mld., tedy částku nedostačující. V tomto případě by nezbylo ani na navýšení tarifů, byť jen o inflaci – také nemyslitelné. Toto řešení je pro příslušníky policie nepřijatelné, nereagující na rizikovost povolání a prohlubující personální problémy. Požádal poslance o zamyšlení nad systémem odměňování u bezpečnostních sborů, který je třeba změnit, v první řadě je však nutné dojednat spravedlivou změnu zvláštního příplatku. Člen předsednictva NOS PČR Petr Cieluch ve svém vystoupení navázal na vyjádření předsedy podvýboru o podstavu u VS ČR a přetížení jejich příslušníků a zaměstnanců, když poslance informoval o situaci u vězeňské služby ohledně výše zvláštního příplatku, o naplněnosti věznic, podstavu zaměstnanců a nutnosti výpomoci v pražských věznicích. Dále předal členům podvýboru pro seznámení platové výměry nastupujících příslušníků vězeňské služby a Justiční stráže.
V závěru tohoto bodu jednání navrhl poslanec Jan Bartošek, aby podvýbor přijal usnesení, kterým doporučí vládě, aby se problematikou služebních příjmů a zvláštních příplatků zabývala a jednala s odborovými organizacemi. Po diskuzi bylo všemi přítomnými poslanci toto usnesení přijato, a podvýbor v něm žádá vládu ČR, aby zohlednila oprávněné požadavky odborových organizací a snažila se najít optimální řešení pro splnění zákona k stanovení zvláštních příplatků příslušníků bezpečnostních složek (usnesení je připojeno jako dokument).
Za předsednictvo NOS PČR Milan Štěpánek