Včera se uskutečnilo dlouho očekávané jednání zástupců odborů s tzv. K5, jež zde zastupovali premiér Petr Fiala, ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr vnitra Vít Rakušan, ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a předsedkyně poslanecké sněmovny PČR Markéta Pekarová Adamová. Viz. záznam z tiskovky ke shlédnutí zde.
Šlo o další kolo jednání, týkající se platů ve veřejném sektoru. Bezpečnostní sbory v rámci ČMKOS zde zastupoval Jiří Jílek, předseda Odborového svazu hasičů, tedy našeho nejvýznamnějšího rezortního odborového partnera, s nímž náš svaz dlouhodobě spolupracuje. Před tímto setkáním uskutečnil NOS PČR k tématu platů a služebních příjmů řadu jednání, včetně jednání s předsedou ČMKOS Josefem Středulou. Přestože k celkové názorové shodě s K5 nedošlo, je potřeba vyzdvihnout úsilí přítomných zástupců odborů ve snaze zastavit či alespoň zmírnit reálný propad příjmu zaměstnanců ve veřejném sektoru.
Z hlediska bezpečnostních sborů lze považovat za uspokojující dosažení shody na zvýšení tarifního platu v tarifní tabulce č. 1, do níž jsou zařazeni zejména tzv. občanští či civilní zaměstnanci Policie ČR, jež patří trvale k nejhůře placeným státním zaměstnancům ve státní správě a jsou téměř již tradičně opomíjeni. To pochopitelně nemůže zcela vykompenzovat reálný propad platu z důvodu vysoké inflace, takže mluvit o přidání ve smyslu udržení či dokonce zvýšení životní úrovně této slupiny špatně placených zaměstnanců státu určitě nelze. I tak však vnímáme toto tarifní navýšení platu jako pozitivní signál, že státu nejsou někteří jeho zaměstnanci úplně lhostejní.
Pokud se týká slibu desetiprocentního navýšení služebních příjmů příslušníků bezpečnostních sborů odloženého až na příští rok, tak náš svaz rozhodně tento za uspokojivý nepovažuje. Znatelné podstavy policistů určitě nevykreslují nástupní služební příjem jako konkurenceschopný a odkládané desetiprocentní navýšení zřejmě personální podstavy nedoplní a pro zkušené a schopné příslušníky klesající reálný příjem motivací k pokračování ve službě určitě není.
Ano, zvykli jsme si na relativně bezpečný domov a považujeme to za samozřejmé. Mnohdy si často neuvědomujeme, že za tím není jen relativně dobrá ekonomická situace posledních let, ale především dobrá práce příslušníků bezpečnostních sborů. A ti chybí a oddalování zmírnění dopadu negativní ekonomické situace jejich stavy nedoplní.
Proto není NOS PČR zdaleka spokojen s navýšením tarifních služebních příjmů až od roku 2023 a bude usilovat o to, aby se přibrzdil propad reálných služebních příjmů navýšením tarifů již od září tohoto roku a zmírnil se tak možný negativní dopad na zabezpečení služeb. Současný stav po posledním jednání s K5 bude v rámci NOS PČR projednán s předsedy základních organizací a stanoven další postup. Tedy ne, spokojeni nejsme, protože se obáváme dalšího negativního dopadu na personální situaci v bezpečnostních sborech.
Pro úplnost je potřeba zmínit, že nezbytnou práci pro plnění povinností bezpečnostních sborů nezajišťují pouze výše zmínění občanští zaměstnanci, nedostatečně odměňovaní podle první platové tabulky, ale také psychologové, pedagogové, sociální pracovníci či zdravotníci, zaměstnaní zejména u vězeňské služby, jež nedosahují srovnatelného civilního platu a pracují v prostředí, kterému se jiní obloukem vyhýbají.
Apelujeme tedy na příslušné státní představitele, aby na srpnovém jednání schválili avizované desetiprocentní navýšení tarifů příslušníků bezpečnostních sborů již od letošního září a takovéto navýšení rozšířili také na ostatní zaměstnance ve veřejném sektoru.
Milan Synek, první místopředseda