Jak zajistit rovnováhu mezi armádou a dalšími složkami v rámci bezpečnostních sborů?
Česká republika čelí vážnému bezpečnostnímu problému, který je zatím přehlížen – dramatickému nedostatku financí pro bezpečnostní sbory, a hlavně samotné příslušníky Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Celní správy ČR a Vězeňské služby ČR. Zatímco vláda logicky posiluje rozpočet Armády ČR v reakci na geopolitickou situaci, ostatní složky bezpečnostního systému zůstávají na vedlejší koleji. Výsledek je takový, že Policie ČR, HZS ČR, Vězeňská služba ČR a Celní správa ČR trpí personálním krachem a hrozí, že brzy nebudeme mít dostatek příslušníků, kteří se starají o naši každodenní bezpečnost!
Rovnováha ve financování je klíčem k efektivnímu fungování bezpečnosti
Usnesením vlády je zpracovávána analýza, která by měla vyhodnotit stávající situaci financování platů a benefitů spojených s finančními náležitostmi příslušníků bezpečnostních sborů a Armády ČR. Jenomže analýza zpracovává dopad a porovnání roku 2023 pouze pro Policii ČR, HZS ČR a Armádu ČR, místo toho, aby zpracovala komplexnější analýzu, která bude reflektovat rok 2024 s výhledem na rok 2025 a to ještě v rámci všech bezpečnostních sborů.
Nezávislý odborový svaz Policie České republiky proto vyžádal údaje spojené s platy příslušníků všech bezpečnostních sborů v České republice a Armády ČR k roku 2024, aby bylo možné komplexnější srovnání platů. Uvědomujeme si, že vždy se mohou najít data, která budou zvýhodňovat určitou skupinu platů v jednotlivém bezpečnostním sboru a Armádě České republiky, ale primárně je nutné hledat rovnováhu mezi financováním AČR a ostatních bezpečnostních sborů. I když je investice do obrany klíčová, nemělo by se zapomínat na vnitřní bezpečnost. Bez kvalitně fungující policie, hasičů, vězeňské služby a dalších složek je i armáda v nevýhodné situaci – protože bezpečnost státu je komplexní systém, kde musí všechny složky spolupracovat.
Vláda by proto měla zvážit zvýšení rozpočtů i pro ostatní bezpečnostní sbory v tomto roce 2025, a to primárně na platy příslušníků a zaměstnanců, aby se zabránilo personální krizi a zajistila se stabilita celého bezpečnostního aparátu. Vyrovnané financování by vedlo k lepší motivaci pracovníků, vyšší profesionalitě, nastavení rozložené personální konkurence a tím i větší bezpečnosti celé společnosti.
Bez komplexnějšího financování – krize na obzoru, kdo pak bude chránit občany?
Platy příslušníků bezpečnostních sborů dlouhodobě stagnují a už dnes nejsou dostatečně konkurenceschopné. Výsledek? Masivní odchody zkušených profesionálů do soukromého sektoru nebo jiných, lépe placených oblastí státní správy.
Bezpečnost se může zhroutit – a politikům to nevadí? Je bezpečnost opravdu jejich prioritou?
Zatímco vláda navyšuje rozpočet pro Armádu ČR, ostatní bezpečnostní složky se potýkají s existenčními problémy. Přitom bezpečnostní politika státu nestojí jen na armádě! Vnější hrozby jsou sice reálné, ale pokud nebude dostatek policistů v ulicích, hasičů na výjezdech nebo dozorců ve věznicích, může být ohrožena každodenní bezpečnost obyvatel.
Česká republika potřebuje vyvážené financování bezpečnostních složek. Je správné posílit armádu, ale pokud přitom necháme kolabovat policii, hasiče a další složky, sami si podřezáváme větev. Je třeba okamžitě najít zdroje na zvýšení platů a stabilizaci personálu – než bude pozdě!
Jednejme teď, než bude pozdě!
Nezávislý odborový svaz bude při jednáních i mimo ně podnikat takové kroky, aby politici pochopili, že bezpečnost není jen o investicích a zbrojení, ale primárně o personálu. Pokud budou naši policisté, hasiči, celníci a dozorci dál finančně podhodnoceni, hrozí jejich odliv a rozklad celého bezpečnostního systému. Už dnes je situace alarmující – a pokud nezačneme jednat, můžeme se brzy probudit ve státě, kde nebude mít kdo chránit naše životy a majetek.
Bezpečnostní sbory potřebují spravedlivé financování TEĎ. Ne až bude pozdě!
Protože #BezpecnostNecoStoji
Předsednictvo NOS PČR