Nezávislý odborový svaz Policie ČR dlouhodobě podporuje bezpečnost a ochranu zdraví příslušníků a zaměstnanců Policie ČR a Vězeňské služby ČR. Proto také usiluje o zajištění dostatečného množství ochranných prostředků před onemocněním Covid-19, včetně dostupnosti bezplatného očkování příslušníků a zaměstnanců bezpečnostních sborů.
Zároveň vítá podporu a motivační ocenění všech, kteří svým rozhodnutím pro očkování přispěli či chtějí přispět k lepší ochraně sebe, svých kolegů, rodin a společnosti s níž přichází do styku. V této souvislosti bychom rádi poukázali na odpovědný přístup, kdy je nyní naočkovaných více jak 81 %.
Rozhodnutí o očkování však musí být dobrovolné, a tedy je pro NOS PČR nepřijatelné direktivní nařízení povinného očkování. Nedovedeme si představit podporu jakéhokoliv nařízení, které by nutilo k očkování proti vůli příslušníků.
Jakékoliv takovéto nařízení by mohlo místo zlepšení naopak zhoršit pohled na další očkování, a navíc negativně ovlivnit počty příslušníků ve služebním poměru, zejména v době, kdy počty příslušníků nejsou zcela naplněny.
Také máme důvodné obavy, že v případě direktivního nařízení směřujícího k očkování by nebyla zcela přijata odpovědnost za případné újmy na zdraví očkovaných příslušníků, pokud by bylo třeba, stejně jako je tomu třeba při zjevně nedostatečném uznávání nemoci z povolání při onemocnění způsobeném virem Covid-19.
V případě jakéhokoliv rozhodnutí o povinném očkování je nejprve nutné celou věc analyzovat, prodiskutovat, či nabídnout jiné řešení, jak nerozhodnuté příslušníky motivovat k očkování a také zvážit možné následky, které by tímto rozhodnutím mohly zapříčinit zhoršení personálního stavu u Policie ČR a Vězeňské služby ČR.
Věříme tomu, že se najde cesta k vlastnímu rozhodnutí příslušníků, kteří svým přístupem můžou přispět v boji s pandemií COVID.
Tomáš Machovič,
předseda NOS PČR