Přepis PRÁVO, 30. ledna 2024.
O deset procent a od října. Záměr ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o růstu platů policistů, hasičů či pracovníků vězeňské služby považují Právem oslovení zástupci odborů za nutnost. Státní pokladnu by to letos přišlo na miliardu.
„Kvůli nízkým nástupním platům a ztrátě konkurenceschopnosti ve srovnání se soukromým sektorem hrozí velký odliv policistů, ale i dozorců z Vězeňské služby ČR,“ řekl Právu předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič, který o stávající situaci hovořil s Rakušanem v první polovině ledna.
Hrozí velký odliv
„Vítáme snahu pana ministra. Považujeme ji za nutnou, přičemž deset procent je minimální částka, a určitě ne až od příštího roku. Nejzazší termín je od září nebo října toho letošního,“ uvedl Machovič.
Důvodem podzimního termínu je podle něj obava, aby policisté, kteří kvůli platům zvažují odchod, sbor neopustili už na konci roku.
„Pokud by platy nešlo řešit, hrozil by další velký odliv lidí. Mohl by nastat velký problém, který už v podstatě začíná. Jsou útvary, v nichž slouží minimální počet policistů,“ varoval šéf policejních odborů.
Za zásadní problém považuje, že nástupní platy u policie jsou 30 300 hrubého. U dozorců pak podle mluvčí Vězeňské služby ČR Markéty Prunerové činí 32 tisíc včetně rizikového příplatku šest tisíc korun. Na ten ale nedosáhne například justiční stráž, která hlídá například soudy a státní zastupitelství. „Reálné platy u bezpečnostních sborů se propadají a nejsou už dostatečně motivující, aby přilákal y nové příslušníky,“ podotkl Machovič.
Upozornil, že situace není kritická jen u policie, ale také u Vězeňské služby ČR. „V některých věznicích chybí až třicet procent lidí, což už je na úrovni únosnosti,“ dodal předseda odborového svazu.
Rakušan záměr potvrdil minulý týden České televizi. Podporu ve vládě zatím nemá dojednanou, koaliční partneři ale o návrhu mluvit chtějí. Zvýšení platů od října by letos vyšlo zhruba na miliardu korun, příští rok by to znamenalo zhruba 4,5 miliardy.
Chybí jich tisíce
Ministrovu snahu vítá policejní prezident Martin Vondrášek. „Bezpečnost je a nadále musí být naprostou prioritou. Zvýšení platů by jistě přispělo k personální stabilizaci sboru, zvýšilo naši konkurenceschopnost na trhu práce a kompenzovalo dopady infl ace pro již sloužící kolegy,“ sdělil včera Právu prostřednictvím svého mluvčího Vondrášek.
Plánovaný počet příslušníků policie je podle prezidia 46 163 lidí, přičemž k 1. lednu jich sloužilo 40 358. Jen v Praze jich chybí tisíc i přesto, že se loni podařilo přivést o skoro tisícovku policistů víc, než kolik jich odešlo do civilu.
Ministerstvo fi nancí se k plánu nestaví předem zamítavě. „Co se týče možných úprav letošního státního rozpočtu, na konci ledna je příliš brzy na t o, říci, zda budou nějaké zásadnější zásahy do rozpočtu během roku a jaké budou konktrétně,“ uvedla mluvčí resortu financí Petra Vodstrčilová. Doplnila, že politická jednání o podobě výdajů jednotlivých rozpočtových kapitol pro příští rok se povedou od května do září.