Na letošní 1. listopad připadlo první výročí ode dne, kdy server Seznam Zprávy zveřejnil článek s titulkem „Policejní odbory nakoupily akcie za 12 milionů. Vyrazila po nich kriminálka“.
Po více než roce, tedy 5. listopadu 2018, jsme se dočkali pokračování, které nese název „Válka policajtů. Odboráři u policie se mezi sebou do krve hádají o peníze“. Sice žádná krev neteče, ale je pochopitelné, že titulek musí mít šťávu. Článek naleznete zde:
Slova o válce a krvi mají jistě sílu přitáhnout pozornost čtenářů. Vedle poutavých slov by také měla zaznít fakta, která se ztratila někde v pozadí. V pěti bodech si je můžete přečíst zde:
Za prvé – podnět k vyloučení předsedů pěti základních organizací z Plzeňského kraje podal 10. sjezd NOS PČR, který se uskutečnil ve dnech 10. – 11. května 2018. Pro tento návrh bylo 93,71% delegátů. Lze říci, že stejně velká většina delegátů vyprovodila potleskem ze sálu zástupce zmíněných plzeňských organizací, když prvního dne po schválení nových stanov odešli z jednání.
Za druhé – právní kroky proti základní organizaci NOS PČR v Liberci činí předsednictvo svazu na základě úkolů, které mu byly uloženy na společném jednání výborů NOS PČR pro policii a vězeňskou službu dne 6. září 2018. Ano, včetně podání trestního oznámení v souvislosti s nakládáním s finančními prostředky na účtu ZO Liberec.
Za třetí – v článku je zmíněna analýza Právnické fakulty v Plzni, kterou si objednala plzeňská odborová organizace. Nepíše se nic o stanoviscích, které má NOS PČR k dispozici a které byly do redakce zaslány (mail panu redaktorovi naleznete jako přílohu tohoto článku). Místo toho vkládá do úst předsedy Štěpánka tvrzení, že si zadal vlastní posouzení od Ústavu státu a práva při Akademii věd a že jeho závěr bude jiný. Tento posudek či stanovisko si nezadal Štěpánek, ale předsednictvo NOS PČR na základě úkolu, který mu byl uložen na společném jednání výborů NOS PČR pro policii a vězeňskou službu dne 12. června 2018.
Za čtvrté – tvrzení pana Zdeňka Bartoně o tom že neměl přístup do ekonomiky svazu je nepřesné. Sám si totiž za svého působení ve funkci místopředsedy ze serveru NOS PČR stahoval materiály k případům právních pomocí i další účetní doklady. Minimálně jeden z takto získaných dokladů předložil panu redaktorovi při přípravě článku z 1. listopadu 2017.
Za páté – případ pro GIBS. Tuto kauzu původně řešila v rozporu se zákonem jedna pražská policistka z vlastní iniciativy až do doby, kdy jí spis musel být odebrán a předán podle příslušnosti na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Ta věc prošetřila a odložila. Pan redaktor se v sms dotazoval i na audit hospodaření, k čemuž obdržel informace v mailu – audit byl spolu s účetní závěrkou, rozvahou a podaným daňovým přiznáním předložen a schválen na 10. sjezdu, který se uskutečnil 10. – 11. května 2018. Obdržel také informaci, že materiály jsou k dispozici i ve sbírce listin spolkového rejstříku. Ale asi je tolik, že se, byť jen zmínkou, do článku nevešly.
Praha, dne 6. listopadu 2018
JUDr. Milan Štěpánek
předseda NOS PČR