Advokátní kancelář JUDr. Josef Kopřiva v přiloženém textu posoudila postavení příslušníků a zaměstnanců Vězeňské služby České republiky (dále jen „VSČR“) z hlediska jejich nároku na doplacení služebního příjmu za služební /pracovní pohotovost v souvislosti s jejich zařazením do Plánu vyrozumění a svozu (dále jen „Plán vyrozumění“) podle Nařízení generálního ředitele VSČR č. 35/2012 (dále jen „NGŘ č. 35/2012“) a jeho novely, Nařízení generálního ředitele VSČR č. 26/2019 (dále jen „NGŘ č. 26/2019“) v kontextu přiléhavé judikatury.
Na základě této analýzy došla k závěru, že v analýze citovaná judikatura NSS (v případě příslušníků), tak i judikatura KS (v případě civilních zaměstnanců), se v současné době kloní k názoru, že příslušníci a zaměstnanci VSČR zařazení do základní varianty Plánu vyrozumění vykonávali pracovní pohotovost a měli by tak mít nárok na doplacení služebního příjmu/mzdy. Celou právní analýzu naleznete v přiloženém dokumentu PDF.
Také je nutné připomenout, že případný nárok na odměnu za služební pohotovost se podle § 206 a 207 zákona o služebním poměru promlčuje, nebyl-li uplatněn do 3 let od vykonání služební pohotovosti. Podobně pak případný nárok na odměnu za pracovní pohotovost se podle § 629 občanského zákoníku promlčuje, nebyl-li uplatněn do 3 let od vykonání pracovní pohotovosti.
Proto v případě zájmu o vznesení nároku na uvedenou odměnu je potřeba včas kontaktovat AK Kopřiva způsobem zveřejněným v článku Právní pomoc při vymáhání nároků ze služební pohotovosti ve Vězeňské službě – postup a podmínky.