Celý přepis vyjádření Tomáše Machoviče, předsedy NOS PČR, které bylo zveřejněno na 90′ ČT24, na konci textu naleznete videozáznam.
… A na dálku teď zdravím Tomáše Machoviče předsedu Nezávislého odborového svazu Police České republiky. Hezký večer. Dobrý večer. Začneme rovnou diváckým dotazem. Václav Ondra se ptá, jaké největší problémy jsou uvnitř české policie. Kdo je povolanější odpovídat než právě vy? Tak já si myslím, že určitě největší problém je nedostatek lidí. Když si uvědomíme, že v současné době chybí kolem 5000 příslušníků, tak v podstatě příslušníci, kteří jsou ve službě činné, tak musí sloužit za ty neobsazené místa, to znamená, musí sloužit více přesčasů. Může z toho nadcházet pak větší chybovost.
A jak moc frustrující to je pro policisty nebo je to právě ta věc, s kterou se na vás nejčastěji obracejí v rámci odboru? No tak samozřejmě těch věcí je daleko více, ale musíme si uvědomit, že člověk je ochoten dělat nějaké přesčasy a pracovat nad rámec služby. Ale samozřejmě do takové míry, dokud neovlivní váš chod rodiny a vůbec fungování. Nejde to donekonečna. Každopádně tady pak je spoustu dalších problémů jako problémy se stravováním, dojížděním, bydlením. To jsou zásadní body, které se v podstatě řeší už několik desítek let.
Pořád se mluví o nejistotě policistů, která se ještě asi vyostřila v těch posledních týdnech právě vzhledem k té výměně policejního prezidenta. Myslíte, že ta důvěra se mezi nimi obnoví nějakým způsobem? Že dojde k uhlazení, zlepšení té situace? Já si každopádně myslím, že volbou, kterou provedl pan ministr vnitra na základě své poradní komise, určitě byla dobrá volba, protože samozřejmě dojde k nahrazení prvním náměstkem, který se stane novým policejním prezidentem od 1. 4. a je to člověk, který tam dlouhodobě působil a samozřejmě bude mít určitou návaznost na tu práci, která tam probíhala.
Také se hodně obávají policisté třeba o příspěvky na stravu, o snížení renty, o výsluhy. O tom se hodně diskutuje. Vít Rakušan uklidňuje. Věříte mu? My jsme s panem ministrem několikrát na toto téma mluvili. Samozřejmě uklidňuje i nás. My budeme věřit a budeme se snažit věřit, že tomuto je ta pravda. Samozřejmě vnímáme, že pokud jsme po 10 letech dosáhli nějakého příspěvku na stravování ve výši 39 korun a teď bychom to měli ztratit po nějakém roce, v jednom roce po nástupu nové vlády, tak to by určitě nebyl dobrý signál, ale samozřejmě těch problémů je daleko více. Současná vláda přidala příslušníkům, no, přidala, zvýšila základní tarify o 700 korun, ale zapomněla, že v rámci bezpečnostních sborů jsou i občanský zaměstnanci, protože ty jsou nedílnou součástí bezpečnostních sborů. Bez nich by podstatě ty bezpečnostní sbory také nefungovaly.
A my jsme tady s vašimi předřečníky z bezpečnostního výboru mluvili ještě o dalších problémech, třeba tedy o tom snižujícím se věku například nebo o té proočkovanosti. To bylo také přece velké téma nedávno. Vít Rakušan říkal, že chce až 90 % proočkovanost zase dosluhující policejní prezident tvrdil, že to povede k velkým odchodům z policie. Tak jak to vidíte vy? Já, samozřejmě ty obavy tam byly a možná částečně stále můžou být, u některých příslušníků při pandemii nadále trvá. Nevíme, jakým způsobem se bude vyvíjet. Současná vláda rozhodla, že vyhlášku ministerstva zdravotnictví zruší. Myslím si, že spoustu příslušníků uklidnila a možná i zachránila i to, že jejich část neodejde do civilu.
K tomu omlazování policie. Také jsme to nakousli. Vy jste to říkali jako odbory. Dlouhodobě je potřeba zaměřit se na školství. Tak co by proto tedy měl nový policejní prezident udělat? Jak by se tato otázka měla změnit? Zlepšit? Tak já si samozřejmě myslím, že by se mělo co nejvíce pracovat s jednotnými personálními oddělení na krajích a na policejním prezídiu úzce. Já si dovedu představit, že tam ta spolupráce na tom náboru byla centrální, případě by se rozdělovaly nějaké počty v rámci krajů a samozřejmě primárně důležité to, abychom ty příslušníci, kteří nastupují, zaplatili a ubezpečili je, že se i o ně postaráme. Za to, že nasazují svůj život. Nemyslím si, že současný nástupní plat policisty v Praze kolem 29 000 hrubého je dostatečný na to, abyste mě přesvědčila nebo někoho přesvědčila, aby v té Praze sloužil. Samozřejmě ta konkurence je velká. Máte tady městkou policii, která nabízí daleko lepší benefity. Samozřejmě armáda se hlásí o svůj díl, máme i vězeňskou službu a další složky.
Vy jste tady říkal, už naznačoval, že to byla dobrá volba. Tedy pan Vondrášek. Máte s ním ostatně dlouholeté zkušenosti. On byl dlouho náměstkem policejního prezidenta, čtyř policejních prezidentů dokonce. Tak mě zajímá, jaký si myslíte, že bude, jaký bude jeho přístup, co se týká komunikace třeba s vámi, co se týká policejní reformy atd. Já si myslím, že určitě přístup k odborům pan náměstek měl vždy kladný, snažil se komunikovat s policejními odbory, když jsme něco potřebovali řešit, přijal, vyslechnul si. Má rád konkrétní příklady, konkrétní problémy a v případě, že skutečně tady nějaký hmatatelný problém, který jde řešit, tak vždy se ho chopil a snažil se ho vyřešit ve spolupráci se svým týmem okolo.
Co ta policejní reforma, o které se pořád mluví, jak by ta měla vypadat? Máte vy jako odbory, nebo byly vám třeba už za minulého policejního prezidenta představeny nějaké jasné obrysy, kterými by se teď mohl vydat tedy i pan nový policejní prezident? Já si myslím, že se to stále točí o nějaké reformě, ale za nás si myslíme, že to nejde o reformu, ale jde o potřeby této společnosti. Pokud tato společnost a vedení policie si myslí, že v případě rozdělení útvaru na nějakou kyberkriminalitu, organizovaný zločin v rámci NCOZ je to potřeba rozdělit. Tak my samozřejmě tomuto důvěřujeme, ale to říkám skutečné potřeby a to fungování těch jednotlivých útvarů, v podstatě, my jsme byli obeznámeni o tom, že se to připravuje a do současné doby se to nedořešilo. A i předchozí řečníci z nicméně uvedli, že zatím nevědí ani sami, co ta reforma by měla být.
Jaroslav Čechák, divák se vás ptá. Dobrý večer. Zajímalo by mne, jak se reálně vedlo nebo vede končícímu prezidentovi Švejdarovi ve dvou klíčových odvětvích, a to jest drogové kriminalitě a korelaci orgánu policie, které se mají slučovat. Co vy o tom soudíte? Tak já si každopádně myslím, a já jsem to o tom přesvědčen a informován, že v rámci drogové kriminality se samozřejmě spolupracovat s jednotlivými krajskými ředitelstvími a ve spoustu směrech se mu to povedlo. Co se týče reformy, to je spíš otázka na vedení police. Tomáš Machovič, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR, byl hostem dnešní devadesátky. Díky a přeju hezký i vám hezký večer divákům na shledanou…