Více práce za stejné peníze. Právě to ve zkratce znamená vyhlášení nouzového stavu pro příslušníky bezpečnostního sboru. Těm totiž nikdo nemusí kvůli mimořádné situaci proplácet přesčasy.
Změny se mohou projevit na desítkách tisíc výplatních pásek policistů, hasičů, Celní správy ČR, Vězeňské služby a několika dalších institucí.
„Ze zákona v rámci nouzového stavu policisté podle zákona o služebním poměru mohou odsloužit až 150 hodin přesčasů za rok, které nebudou zaplaceny,“ shrnuje Tomáš Machovič, předseda předsednictva Nezávislých odborových svazů Policie České republiky. V běžné situaci musí být každý přesčas proplacen, nebo za něj musejí dotyční do tří měsíců dostat náhradní volno. V nouzovém stavu ale členové bezpečnostního sboru nemají nárok ani na jedno z toho. „Vnímáme to tak, že pokud přesčasy nastanou v souvislosti se situací na Ukrajině, tak s tím určitě nemáme problém, pokud by se ale přesčasové hodiny zneužívaly i na jiné činnosti, tak se samozřejmě ozveme,“ shrnuje Machovič.
Na fotbal bez příplatku
V přesčasovém režimu pracují běžně policisté například při zajišťování bezpečnosti při fotbalových zápasech. I tuhle práci by ale podle zákona od pátku museli vykonávat zadarmo, pokud nebudou mít běžnou službu. „Určitě s policií najdeme společnou řeč a policie zajistí situaci tak, aby se tyto úkoly zajišťovaly primárně z běžných služeb,“ věří Machovič.