Přepis Frekvence 1, 20.11.2024
…Budou policisté protestovat i přes příslib ministra vnitra, že dostanou více peněz a jak si představuji odstranit byrokracii? Téma dnešního Pressklubu na Frekvenci 1 dnes s Jakubem.
Dnes se mnou ve studiu už je také předseda Nezávislého odborového svazu policie Tomáš Machovič. Hezký podvečer vám přeji. Hezký večer Vám i divákům. Pane předsedo, zítra mají policisté protestovat před budovou ministerstva vnitra, proč? Tak samozřejmě tento protest vyhlásila jiná odborová organizace v rámci bezpečnostních sborů. Tento protest je zaměřen, aby ukázal primárně na to, že nedostatečné financování těch jednotlivých bezpečnostních sborů a samozřejmě potažmo i těch platů příslušníků bezpečnostních sborů pak samozřejmě chtějí poukázat i na administrativu, která je spojená nebo v podstatě ta složitost ty administrativy, když by se odbourala, tak by byly volné ruce na jiné činnosti v rámci policie. Na druhou stranu z minulého týdne máte příslib od ministra vnitra Víta Rakušana, že dostane každý z policistů přidáno 2 500 Kč k již přislíbeným 1 500 Kč čili 4 000 Kč navíc, když to dobře počítám. Je to špatně, ale samozřejmě byli tady nějaké původní jednání. My jsme měli požadavek někdy v říjnu, aby byly zvednuty platy příslušníků bezpečnostních sborů o 10 % z jednoho prostého důvodu, aby ty příslušníci, kteří zvažovali odejít ke konci roku nebo na zlomu toho roku, neodcházeli. Pan ministr původně říkal “Ano je to dobrý nápad, mohli jsme zamezit odchodu části těch příslušníků, kteří chtějí odejít a samozřejmě na vládě nesehnal dostatečnou podporu a dostatečně financování. My jsme počítali s tím, že to se stane třeba od ledna, aby ty příslušníci viděli, když to nebude, ty poslední tři měsíce, tak příští rok vím, jaký budu mít plat a s čím můžu počítat. K tomu bohužel taky nedošlo, protože jak jste zaznamenal, že vlastně rok předtím byl úsporný balíček, kdy Policii byly odebrány finanční prostředky, dotklo se to částečně nějakého provozu, nějakých investic, dokonce byli propuštěni i někteří občanští zaměstnanci tak, aby byl udržitelný ten stav toho rozpočtu, těch jednotlivých bezpečnostních sborů.
Nakonec z toho jednání původně vyšlo, že pan ministr, nebo ty jednotlivé bezpečnostní sbory, navrhovali zvýšení platu příslušníků o 5, 3, 2 a 0 %, podle toho, v jaké jsou zařazeny platové třídě, ale v podstatě my jsme s tímto nesouhlasili. To jsme dali na předposlední schůzce jasně ministrovi vnitra najevo, pan ministr teda toto akceptoval a rozhodl, že přidá všem příslušníkům 1 500 do tarifních tříd napříč všemi bezpečnostními sbory pod zákonem o služebním poměru. Příslib teda byl 1 500 Kč… My jsme se pak sešli ještě jednou s panem ministrem, protože 1 500 Kč je pro nás plně nedostačující, náš požadavek byl, abychom dostali 6,9 % do objemu stejně v podstatě jako ústavní činitelé a soudci tak, aby to bylo férové napříč celé té společnosti, protože si myslíme, že ta práce toho policisty je skutečně náročná, nejenom policistů, ale všech bezpečnostních sborů, máme tady i vězeňskou službu. Pan ministr na té poslední schůzce v minulém týdnu náš požadavek akceptoval, řekl, že samozřejmě těch 5 % do objemu, které vláda rozhodla v rámci státního rozpočtu, skutečně půjde a zbytek 1,9 % do objemu sežene z vlastních prostředků v rámci své kapitoly. To se má projevit tak, že příslušníci dostanou napříč přidáno do tarifů 1 500 Kč a 1 000 Kč na stabilizační příplatek napříč všemi platovými třídami. To znamená celkem 2 500 Kč navíc + garance nárůstu platů o 5 % v letech 2026 a 2027. Tam samozřejmě znovu to potvrdil, že v rámci našeho vyjednávání tak, aby v podstatě kompenzoval část toho našeho požadavku, tak zajistil, aby ve střednědobém výhledu byly navýšené objemy na platy příslušníků o 5 % v těch dalších letech ve střednědobém výhledu. My jsme si to ověřovali a skutečně ze střednědobého výhledu pak vychází ty jednotlivé rozpočty těch jednotlivých kapitol těch ministerstev a bezpečnostních sborů. Pokud by k tomu tak došlo, tak podle nějakých návrhů bezpečnostních sborů nebo Policie České republiky by mohlo dojít v dalších dvou letech po pěti procentech minimálně do základních tarifu přidáno. Vy jste to vypočítal na 2 500 Kč pro každého policistu. Předseda UBS říká, že vlastně UBS by byla spokojena s částkou 3 000 Kč, to je tedy ten důvod, proč se nakonec policisté rozhodli vyjít ve čtvrtek před budovu ministerstva vnitra? Já si myslím, že to určitě není ten důvod, protože kdybychom chtěli jít úplně do důsledků, tak jenom těch 5 % do objemu by teoreticky mohlo být 6,9 % do tarifů. Jenom abychom to vysvětlili – do tarifů znamená, že se to objeví každému policistovi v základním platu, do objemu jsou peníze na objem výplat pro policisty. Přesně tak, samozřejmě jsou v tom zahrnuty odměny, případně stabilizační příplatek nebo další položky.
Nedostatečné zvýšení platů
Přepis CNN Prima News, 16.11.2024 …A ve vysílání je s námi Milan Synek, první místopředseda představenstva Nezávislého odborového svazu Policie
Pane předsedo, vzniknout má také skupina na snížení byrokracie, kde konkrétně potřebujete ulevit? Já si myslím, že potřebujeme ulevit primárně v administrativní činnosti. Musíme si vzít, že na základních útvarech primárně chybí ty lidí. To jsou ti, kteří nastupují. Pokud je nástupní plat v současné době 30 200 Kč hrubého, tak to není dostatečné. Teď po tom zvýšení se budeme pohybovat kolem skoro 33 000 Kč hrubého. Skutečně si myslím, za náš odborový svaz, že to není adekvátní. My jsme i na poslední schůzce právě kvůli tomu otevřeli téma, že se s ministrem vnitra budeme v lednu bavit o systémovém financování platů příslušníku bezpečnostních sborů tak, aby byl vyšší zájem o to vstoupit do služebního poměru, ale abych se vrátil k ty Vaší otázce. Ta skupina, do které budou nominováni z každé odborové organizace a služební funkcionáři napříč všemi službami a úrovněmi řízení, se bude bavit, jak snížit tu administrativu. Prostor se tady vytváří v nějaké spisové agendě, a pak i v agendě, která je navázaná na další činnosti – jsou to zajišťování místa činů, požárů, ať je to doručování nějakých obsílek, ať je to předvádění k soudům, případně i činnosti, které kompletně zajišťuje policie, třeba v minulosti zajišťovala občanky, řidičáky, a SPZ na vozidlech, a víte sám, že před x roky to bylo předáno na obce s rozšířenou působnosti, a nabízí se tady skutečně, jestli se nenajde ještě prostor nějakou takovou agendu předat. Dobře, ale to se musí měnit patrně zákony. Samozřejmě, primárně se to bude týkat, jestli procesně nejde vyřadit nějaké činnosti, které ty příslušnici v tom přímém výkonu nebo i ve výkonu nepřímém, vykonávají, tzn. v té spisové agendě.
A jak ta práce té skupiny má vypadat? Zástupci policie, odborových svazů, organizací atd. přijdou na ministerstvo vnitra a přinesou nějaké návrhy: “tuto agendu navrhujeme převézt na někoho jiného” nebo čekáte, že s tím přijde ministerstvo? Ne, za prvé, všechny odborové organizace i policie prostě si definuje nějaké fáze, tzn. ta administrativní – děláme takovéto činnosti, je tady takový nastavený proces od nějakého oznámení, pojďme administrativně snížit ten počet procesů, který tam je, abychom nezatěžovali tolik ty policisty a aby ty policisté mohli plnit jiné úkoly. To je asi to nejjednodušší. Pak tady budou navázané činnosti, které vyžadují součinnost třeba vězeňské služby, v rámci eskortů, nebo v případě soudců, státních zástupců, tam by muselo dojít v některých věcech i ke změně zákona. Pak samozřejmě jsou tady činnosti, které vykonává policie a možná by je nemusela dělat a ty činnosti by mohli dělat obce s rozšířenou působností, ale to je na větší diskuzi, protože stejně tu činnosti musí vykonávat někdo jiný. Počítáte s tím, že by vám mohla ulevit digitalizace.
Teď ta digitalizace tady nějakým způsobem funguje, ale dovedu si představit to ještě zjednodušit, ať jsou to blokové řízení na místě, ať je třeba nabrání toho oznámení přímo vyplněno na místě na nějaký jednodušší formulář než ty lidí zbytečně tahat na základní útvary a dělat veškeré úkony s oznamovateli, takže si myslím, že částečně ta digitalizace je, a možná se i zamyslet, jestli ta digitalizace nemá moc kroků na to, aby v podstatě, když to zadám do toho digitálního formátu, aby to nebyla taková zátěž pro ty příslušníky. A případně až po skartaci, spisová služba je docela dost náročná a pokud jich potřebujete dělat v mezích zákona a předpisů, tak vyžaduje nějaký čas a pracovní sílu.
Jak dlouho ta pracovní komise má pracovat, aby měla nějaké závěry, se kterými by pak předstoupila před vás nebo jste se na nich shodli a byli jste spokojeni? Naše vize, na poslední schůzce jsme se dohodli, že ideálně by ta pracovní komise měla fungovat do konce dubna, aby ty závěry byly předány současnému ministrovi vnitra a aby v případě mohl podat návrhy v rámci vytváření nového zákona nebo v rámci navázaní na rozpočet na další rok, protože pokud by si vyžádal nějaké finanční prostředky, tak aby se to dalo aplikovat na rozpočet, který bude navrhovat ministr vnitra za svůj resort. Dobře, máte tedy přislíbený nárůst platů, máte přislíbenou pracovní komisi, která má definovat možnou byrokratickou zátěž, může vám ulevit od ní, to byly původní požadavky, proč jste vznášeli to, že budete protestovat.
Tak proč ty protesty zítra jsou? Komisi máte… Za naši odborovou organizaci NOS PČR, my jsme ty naše protesty měli dělat již před evropskými volbami, před Úřadem vlády, pak se to posunulo před volbami do krajských zastupitelstev a do senátu, my jsme nakonec z toho ustoupili, členská základna rozhodla, že právě půjdeme tím dialogem a že budeme právě chtít, aby tyhle věci se řešili. Proč policisté v tomto nejsou jednotní? Váš odborový svaz má 22 000 členů… Nikdo ale neříká, že pokud, ten protest je legitimní, a ten protest, chápu to tak, že ty odborové organizace ostatní to dělají z toho důvodu, aby poukázali, že se skutečně nic neděje, a pokud i tyhle komise vzniknou, tak musí být pružné a musí být aplikovatelné ty věci. Já už jsem zažil za ty roky spoustu různých komisí, a pokud se to neaplikuje a nedá do nějakého procesu, tak to nemusí být dobře. A já si myslím, že to je spíš ukázání širší společnosti a politikům to, že skutečně je potřeba něco dělat, ně to říct teď to tady vyřešíme nějakou komisí, odložíme nějaký čas, ale pojďme něco ukázat. My jsme vydali i našim členům doporučení, že pokud nesouhlasí, to není o odborových organizacích, to je o tom, jestli ten příslušník souhlasí s tímhle tím a chce razantně ukázat na to, že je potřeba to řešit a ne dlouhodobě, ale okamžitě, co nejdříve. Vy souhlasíte s těmi protesty a půjdete? Náš odborový svaz, jako centrála máme zítra sjezd, co je nejvyšší orgán, každopádně jak jsem říkal, my jsme vydali doporučení, že jsme pro jakoukoliv legitimní a zákonnou formu poukázání na to, že nejsou dostatečně financovány bezpečnostní sbory. A to je možná jeden z těch hlavních důvodů, kdy si myslím, že je potřeba ukázat, že ty bezpečnostní sbory musí mít jasnou vizi, ne střednědobého, ale i dlouhodobého výhledu na to, jak jsou financovány. Pokud rok předtím uděláte úsporný balíček a vezmete tým bezpečnostním sborům peníze, a nakonec ty bezpečnostní sbory zjistí, že nemůžou fungovat, nemají na zaplacení činností, a ty peníze se shánějí, to není systémové. Myslím, že to je právě ta jedná věc, na kterou chtějí těmi protesty ukázat.
Pane předsedo, Vy už jste to sám nastínil, že vaše odborová organizace má mít zítra konferenci, Vy očekáváte, že i po jejím skončení budete dál předsedou? Já za sebe, na konci léta jsem měl úvahy o tom, že bych činnost v odborové organizaci ukončil, a vrátil se zpátky do aktivní služby. Proč? Necítíte důvěru jako předseda? To není, že bych necítil důvěru, ale cítil jsem tlak ne jenom z členské základny, ale spíš širší veřejnosti, že členové, nebo příslušníci chtějí, abychom byli razantnější v rámci těch našich požadavků. Takže jsem zvažoval, jestli skutečně se nevrátit a nevykonávat spíše tu práci příslušníka, přece jenom sloužím 25 roků. A to je i důvod, proč jste se přihlásil do výběrového řízení na odbor extrémismu a terorismu pražské policie? Ano, mám na to nějaké vzdělání, a skutečně zvažoval jsem na konci léta, že se vrátím zpátky do služebního poměru. Samozřejmě, ta diskuze na sjezdu o tomhle tom bude určitě, a pokud bych necítil, že mám dostatečnou podporu, tak já jsem mladý člověk, sloužím 25 let, tak se vrátím do služebního poměru a budu dál vykonávat práci příslušníka Policie ČR. A zítra si na té konferenci řeknete o potvrzení té funkce? Bude určitě k tomuto diskuze. Není o tom, že dám k dispozici funkci, ale uvidím, co delegáti se budou chtít bavit a zda budou chtít, abych dál vykonával, ale podle mých informací chtějí, abych to dál vykonával. Čili sám aktivně nepřijdete před členy. Tady není potřeba nic aktivního, my jsme kolektivní orgán. Naznačujete, že tu podporu tolik necítíte, proto…. Ne, já naopak v současné době cítím tu podporu. Necítil jsem vnitřně, tu podporu širší veřejnosti, na konci toho léta. Na aktualne.cz jsem se dočetl, že pro tu funkci na odboru extremismu a terorismu nemáte ovšem dostatek praxe a dostatek zkušeností s tím, abyste tuto funkci mohl vykonávat, navíc jste poskočil z nadpraporčíka na kapitána. Zákon o služebním poměru to umožňuje, je tam nějaké metodické doporučení, které říká, že by to mělo být jinak, ale samozřejmě je to metodické doporučení. V rámci zákonnosti jsem dodržel všechny potřebné věci na to, abych se přihlásil do výběrového řízení, ve kterém jsem uspěl a skutečně proto, že jsem zvažoval, že se vrátím do služebního poměru, tak jsem to využil, hledal jsem i místo, které by mi bylo blízké a ve kterém by měl co nabídnout a vzhledem k tomu, že tento útvar dělá i věci spjaté s politikou a já v politice se jako odborář pohybuji, tak bych měl i co nabídnout. Neříkám, že bych se některé věci nemusel učit, to asi každý kamkoliv přijdete na nové pracoviště. Obsadíte tuto pozici a kdy popřípadě? To se rozhodnu po tom sjezdu. Pokud by sjezd projevil vůli, že mám vykonávat dál předsedu, tak to místo dám panu řediteli k dispozici, aby se obsadilo, a vzhledem k tomu, že tam je dalších šest nebo sedům volných míst, tak si myslím, že v tomhle asi problém není. Říká na Frekvenci 1 předseda Nezávislého odborového svazu Policie Tomáš Machovič, díky za Váš čas a někdy příště na slyšenou. Já Vám děkuji, mějte se hezky.