V posledních měsících od všech politiků slýcháme prostřednictvím medií a sociálních sítí, že si velice váží příslušníků Policie ČR a dalších bezpečnostních sborů, a že jim velice děkují za jejich nadstandartní práci v rámci opatření spojených s nákazou COVID-19. V rámci opatření jsou i ochotni poslat bezpečnostním sborům i nějakou tu částku na odměny. Toto je určitě chvályhodné, ale trochu by chtělo, aby se starali o své příslušníky a zaměstnance dlouhodobě.
Jedna z dlouhodobých věcí, která trápí Policii České republiky je i fakt, že i po opětovných výzvách Nezávislého odborového svazu Policie ČR od roku 2018 nebylo ministerstvo vnitra a financí schopno nalézt dostatečné finanční prostředky na příspěvek na stravování v bezpečnostním sboru Policie ČR. Liché argumenty ministra vnitra, že vnímá potřebu příslušníků spojenou s příspěvkem na stravování, ale vzhledem k velikosti bezpečnostního sboru, který čítá kolem 42 tis. příslušníků, je nemožné najít v rozpočtu více jak 500 mil. na příspěvek na stravování pro příslušníky Policie ČR a občanské zaměstnance a raději peníze využije efektivně na jiné projekty. Jedinou možností je navýšení rozpočtu Ministerstva vnitra ČR potažmo policie za přispění Ministerstva Financí ČR.
Krátce musíme sdělit, že v minulosti byl v minimální výši příspěvek ze strany zaměstnavatele poskytován, a to do roku 2010. V rámci úsporných opatření byl vládou zrušen s příslibem, že v dalších letech bude navrácen, ale k navrácení nedošlo a zůstalo jen u slibů. Nezávislý odborový svaz Policie ČR se od roku 2018 snažil prostřednictvím ministerstva vnitra, ministerstva financí, úřadu vlády, výboru po bezpečnost Poslanecké sněmovny a Senátu České republiky nalézt řešení k znovu získání finančních prostředků pro Policie ČR na příspěvek na stravování. Opětovně zůstalo u slibů s odkazem na finanční zatížení a řešení problému s financováním stravování v dalších letech.
Předsednictvo NOS PČR opětovně jednalo i v roce 2020 na úrovni vedení policie, které uvedlo, že podporuje stravování v rámci Policie ČR s tím, že nemá dostatek finančních prostředků z přiděleného rozpočtu na příspěvek na stravování ze strany zaměstnavatele, kde i minimální příspěvek 40 Kč by vyžádal z rozpočtu policie více jak 500 mil. korun, proto ho poskytnout nemůže, a je nahrazováno financováním stravování některými krajskými ředitelstvími z fondu kulturních i sociálních potřeb. Na toto vedení NOS PČR sdělilo, že v některých krajích FKSP částečně přispívá na stravování, ale na úkor dalších položek fondu. Předsednictvo NOS PČR sdělilo, že nejde o rozpočet nebo nastavení fondu FKSP jako příspěvku na stravování, ani NOS PČR nechce do tohoto zasahovat. Vždy, ale záleží na dohodách v rámci jednotlivých krajských ředitelství Policie ČR a odborových organizací působících v kraji. Nejde také o uzavření stravovacích zařízení Policie ČR, MV a smluvního stravování, kdy naopak, odbory jako celek, závodní stravování podporují, protože záměr je, aby se každý příslušník nebo občanský zaměstnanec policie kvalitně stravoval. Naopak by díky příspěvku na stravování ze strany zaměstnavatele mohlo dojít k posílení závodního stravování. V případě, že na některých krajských ředitelstvích nebo územních celcích Policie ČR nelze závodní stravování zajistit, byl by možný příspěvek na stravování ze strany zaměstnavatele zajistit formou stravenkového paušálu nebo stravenek, i když v současné době by byla varianta stravenkového paušálu lepší pro obslužnost.
Vzhledem k dlouhotrvajícím a bezvýsledným jednáním je třeba se tentokrát opravdu zamyslet, zda opravdu si politikové práce Policie ČR váží a konečně ukáží, že se o své příslušníky a zaměstnance opravdu starají a neříkají pouze planá slova, protože Policie ČR je opravdu jediná složka státu, která nemá ze strany zaměstnavatele jakýkoliv příspěvek na stravování stejně jako státní úředníci, např. ministerstva financí, ministerstva vnitra, soudů, příslušníků armády, HZS a VS a dalších institucí v rámci státní správy. Příspěvek ze strany zaměstnavatele se pohybuje až na 70 % horní hranici stravného (72 Kč).
Paní ministryně financí a pan ministr vnitra by po shodě měli nalézt, i když v nelehké době, dostatek finančních prostředků alokovaných do rozpočtu Policie ČR na důstojný příspěvek na stravování ze strany zaměstnavatele. Předsednictvo Nezávislého odborového svazu Policie ČR tímto i písemně vyzývá Ministryni financí JUDr. Alenu Schillerovou, PhD. a ministra vnitra Jana Hamáčka k nalezení shody a finančních prostředků do rozpočtu policie na příspěvek na stravování ze strany zaměstnavatele pro tento rok 2021 a roky následující v důstojné výši k zajištění stravování v rámci Policie ČR.
Také bych chtěl i Vás, všechny příslušníky a zaměstnance Policie ČR, požádat o pomoc, a to cestou, kdy můžete písemně oslovit ministryni financí Alenu Schillerovou a ministra vnitra Jana Hamáčka a pokusit se i vy přesvědčit oba ministry či vládu k nalezení prostředků na stravování pro příslušníky Policie ČR.
Možná, že se tentokrát zamyslí nad planými sliby a skutečnou potřebou se o své příslušníky a zaměstnance postarat tak, jako o ostatní zaměstnance ve státní správě.
Tomáš Machovič,
předseda NOS PČR
Reakce na výzvu – stravování policistů
V minulém týdnu Nezávislý odborový svaz Policie ČR odeslal výzvu na ministerstvo financí a ministerstvo vnitra k rukám jednotlivých ministrů, a to v naší společné věci, nalezení řešení